تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۰
جالب است ۰
بعد از اینکه در روز نخست نوزدهمین دوره بازی های آسیایی هانگژو کاروان ایران به یک مدال نقره توسط تیم دو نفره رویینگ سنگین وزن زنان رسید و یک برنز هم توسط مرجان سلحشوری در رشته پومسه به دست آورد، امروز ورزشکاران کشورمان در 14 رشته ورزشی به مصاف رقبای خود می روند.
بازی‌های آسیایی هانگژو در دومین روز
به گزارش مردم فردا،همه علاقه مندان به ورزش در ایران بی صبرانه منتظر کسب اولین مدال طلا در این بازی ها هستند که شاید امروز در رشته هایی همچون شمشیربازی، رویینگ و تکواندو احتمال کسب آن وجود داشته باشد.
از سوی دیگر دو نبرد حساس هم در بخش تیمی پیش رو خواهد بود. در رشته والیبال، ایران باید در نیمه نهایی مقابل قطر قرار بگیرد و در تنیس روی میز، ایران در نیمه نهایی برابر کره جنوبی به میدان خواهد رفت.

در ادامه لحظه به لحظه با اخبار و حواشی روز دوم بازی های آسیایی هانگژو همراه ما باشید:

تنیس
سینا مقیمی، ملی‌پوش تنیس مردان ایران در نخستین دیدارش در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو به مصاف وو تانگ لین از چین تایپه رفت که در ۲ ست متوالی مغلوب وی شد. مقیمی که ست اول را با نتیجه ۶ بر ۲ واگذار کرده بود، در ست دوم هم با نتیجه ۶ بر یک مغلوب حریفش شد تا بازنده این دیدار لقب بگیرد و از گردونه مسابقات حذف شود.

روز گذشته نیز مشکات الزهرا صفى در بخش بانوان با شکست مقابل رقیب خود از دور مسابقات کنار رفت. بدین ترتیب پرونده تیم ملى تنیس ایران خیلى زود بسته شد و آن ها بدون برد به خانه برمى گردند.


  شطرنج

در دور سوم رقابت‌های شطرنج بازی‌های آسیایی هانگژو که از ساعت ۱۵ امروز به وقت محلی با حضور سه نماینده ایران آغاز شد، ملی پوشان کشورمان با یک تساوی و دو شکست به کار خود پایان دادند.
سوپر استاد بزرگ پرهام مقصودلو مقابل نگربک کلزی بک از قزاقستان به تساوی دست یافت.

در دیدار دیگر امروز سوپر استاد بزرگ سید محمدامین طباطبایی در یک‌ رقابت سخت و نفس‌گیر مقابل عبدالستاروف از ازبکستان(قهرمان اسبق بازی های سریع جهان) متحمل شکست شد.

همچنین در بخش بانوان استاد بزرگ مبینا علی نسب مقابل سکاندار ارنه از اندونزی متحمل شکست شد.

 شطرنج بازان کشورمان تا دقایقی دیگر کار خود را در دور چهارم مسابقات آغاز می کنند.


تنیس روى میز

دیدار سرنوشت ساز و حساس تیم ملى تنیس روى میز ایران و کره جنوبى در نیمه نهایى آغاز شد.

نیما عالمیان اولین ملى پوش ایران در دو گیم نخست نتیجه را به لى از کره جنوبى واگذار کرد.

نیما عالمیان با وجود بازگشت خوب به بازی و جبران‌ دو‌ گیم، در نهایت بازی اول را ۳-۲ به حریف کره ای واگذار کرد.

نوشاد عالمیان دومین ملی پوش‌‌ ایران بود که به میدان رفت و در گیم اول‌ پیروز شد.

کار‌ نوشاد عالمیان و جانگ از کره هم با تساوی دو بر دو به گیم پنجم کشیده شد.

در پایان این رقابت نوشاد عالمیان همچون برادرش با نتیجه ۳ بر ۲ مقابل ووجین جانگ از کره شکست خورد تا ایران‌ در آستانه شکست و کسب مدال برنز قرار بگیرد.

امیرحسین هدایی هم‌ در سومین بازی مقابل رقیب کره‌ای خود‌ شکست خورد تا نتیجه سه بر صفر به سود حریف رقم بخورد. 

بدین ترتیب ایران با شکست برابر کره جنوبی بعد از ۶۵ سال در رشته تنیس رو‌ی میز صاحب مدال برنز شد.

بسکتبال سه نفره

تیم ملی بسکتبال سه نفره ایران بازیهای آسیایی هانگژو را با  باخت  استارت زد. این تیم با ترکیب علیرضا شریفی،احسان دلیرزهان،محمد مهدی رحیمی و امیرحسین یازرلو و یک سرمربی برزیلی به نام لوکا رامیرز کاروالیو به هانگژو آمد تا در گروه خود با تیمهای کره جنوبی،مالدیو،ژاپن و ترکمنستان دیدار کند.

تیم ملی در اولین مسابقه خود برابر کره جنوبی قرار گرفت و در نهایت در روزی که ایران پرخطا و بدون دفاع ظاهر شد نتیجه را  21 - 12واگذار کرد.

ایران فردا ساعت 17:25 به وقت محلی با مالدیو بازی خواهد داشت.
والیبال

بازى تیم ملى والیبال ایران با قطر در نیمه نهایى بازى هاى آسیایى آغاز شد.

ترکیب تیم ایران برابر قطر: محمدطاهر وادی، امین اسماعیل‌نژاد، شهروز همایون‌فرمنش، امیرحسین اسفندیار، سید محمد موسوی، محمد ولی‌زاده و محمدرضا حضرت‌پور

ست اول با حساب ٢٥-٢٠ به سود شاگردان بهروز عطایى به پایان رسید.

ایران توانست با قدرت ست دوم را هم پشت سر گذاشته و ٢٥-٢٠ این ست را هم از آن خود کند.

سیدمحمد پولادگر معاونت قهرمانی وزارت ورزش و سیدمناف هاشمى دبیرکل کمیته ملی المپیک از جایگاه ویژه نظاره گر‌ این دیدار‌ هستند.

تیم والیبال ایران با ارائه یک نمایش برتر مقابل تیم چند ملیتی قطر با نتیجه سه بر صفر حریف خود را شکست داد و به فینال بازی‌های آسیایی صعود کرد تا به احتمال زیاد با کسب یک مدال طلا به تهران بازگردد.
 تیراندازی
در روز دوم مسابقات تیراندازی، ملی پوشان کشورمان در مرحله مقدماتی تفنگ بادی 10 متر مردان در خط آتش قرار گرفته اند.

امیرمحمدنکونام، پوریا نوروزیان و مهیار صداقت نمایندگان ایران در این بخش از مسابقات بودند که از صعود به مرحله نهایی باز ماندند.

در پایان رقابت های مقدماتی این بخش از مسابقات تیراندازی که با حضور ٦٨ تیرانداز برگزار شد، پوریا نوروزیان با ٦٢٩٠٢ امتیاز در جایگاه دهم قرار گرفت ، امیر محمد نکونام با ٦٢٨.٨ امتیاز در جایگاه دوازدهم ایستاد و مهیار صداقت هم صاحب رده هفدهم شد، وی با ٦٢٧.٦ امتیاز در این جایگاه ایستاد.

در رده بندی تیمی هم تیم تفنگ بادی ١٠ متر مردان با مجموع ١٨٨٥.٦ امتیاز بعد از چین، هند و کره جنوبی در رده چهارم ایستاد.

 اشک‌های پوریا نوروزیان پس از نرسیدن به فینال تفتگ ۱۰ متر مردان. وی تا تیر ماقبل آخر در جمع ۸ نفر پایانی و فینالیست بود.

 شمشیربازی

 علی پاکدامن کاپیتان تیم ملی شمشیربازی کشورمان در مرحله گروهی بازیهای آسیایی هانگژو با 4 برد و یک باخت مرحله مقدماتی را پشت سرگذاشت.

 پاکدامن در نخستین مبارزه خود برابر ممدوف از ازبکستان با رنکینگ89 قرار گرفت و 5- 4 صاحب برتری شد.او سپس به حریف عربستانی 5- 2 باخت.سپس به مصاف هوتین از هنگ کنگ با رنک 10 رفت و 5 – 3 پیروز شد. حریف قزاق سرکیسیان از قزاقستان را 5- 2 بردو مقابل نپال هم با همان نتیجه پیروز شد.

محمد رهبری ملی پوش شمشیربازی ایران در مرحله مقدماتی بازیهای آسیایی هانگژو 5 برد و یک باخت را ثبت کرد.

رهبری در گروه دوم رقابتها با شمشیربازانی از کشورهای از کره جنوبی،ازبکستان،تایلند،ویتنام ،اردن وعربستان قرار گرفت که در اولین مسابقه اش برابر شمشیرباز کره جنوبی و 5- صفر باخت. رقیب او در سه دوره رقابتهای جهانی صاحب مدال طلا شده بود.در بازی دوم آیموراتوف از ازبکستان را 5- 4 برد،حریف تایلندی – وورایگن را 5- 2 شکست داد و شمشیرباز ویتنامی را 5- 4 مغلوب کرد.شمشیرباز عربستانی عامر محمد هم حرفی برای گفتن برابر محمد رهبری نداشت تا شمشیرباز کشورمان 5- 2 پیروز شود .
علی پاکدامن،کاپیتان شمشیربازی که مرحله گروهی را با 4 برد و یک باخت پشت سرگذاشته بود،با قرار گرفتن در رده هفتم جدول رنکینگ در مرحله حذفی با قرعه استراحت روبرو شد.او در جمع 16 بازیکن برتر با نفر دهم این جدول شین چن پنگ از چین روبرو شد و 15- 8 باخت و از گردونه رقابتها کنار رفت. 
حذف پاکدامن در حالی رخ داد که خیلی ها او را شانس مسلم کسب مدال می دانستند.
محمد رهبری ملی پوش شمشیربازی به مرحله یک هشتم نهایی بازیهای آسیایی  صعود کرد.او در پیست زرد با یوشیتا کنتو از ژاپن روبرو شد و توانست 15- 9 برابر حریف خود پیروز شده و به مرحله بعدی راه پیدا کند.رهبری در یک چهارم نهایی باید با برنده هنگ کنگ – چین بازی کند.
محمد رهبری در مرحله یک چهارم نهایی بازیهای آسیایی به مصاف یانگ ینگ یو رفت و در حالی که از ناحیه زانو کمی آسیب دیده بود و 10 – 6 عقب افتاده بود خودش را رساند و 11- 11 برابر کرد.او توانست در نهایت 15-12 صاحب برتری شده و به جمع چهارنفر برتر راه پیدا کند.

محمد رهبری در مرحله یک چهارم نهایی بازیهای آسیایی به مصاف یانگ ینگ یو رفت و در حالی که از ناحیه زانو کمی آسیب دیده بود و 10-6 عقب افتاده بود خودش را رساند و 11- 11 برابر کرد. او توانست در نهایت 15-12 صاحب برتری شود و به جمع چهار نفر برتر راه پیدا کند.

محمد رهبری در مرحله نیمه نهایی شمشیربازی به مصاف حریفی از کره جنوبی رفت و با متحمل شدن شکست 25 بر 11 از صعود به فینال بازماند و به مدال برنز رسید.
 رویینگ
 رقابت قایقرانان فینالیست در بخش روئینگ انفرادی نوزدهمین دوره بازی های آسیایی هانگژو چین با حضور امیرحسین محمدپور نماینده روئینگ کشورمان در خط یک و ۵ قایقران دیگر از کشورهای چین، قزاقستان، هنگ کنک، ژاپن و هندوستان در مجموعه ورزش های آبی فویانگ سنتر شهر هانگژو برگزار شد. رقابتی جذاب و مهییج که نهایتا باقهرمانی میزبان( چین) و دور ماندن محمدپور از مدال بازی های آسیایی به اتمام رسید. محمدپور در بین ۶ شرکت کننده عنوان ششمی را کسب کرد. 

ملی پوش کشورمان با ثبت رکورد  ۷ دقیقه و بیست و سه ثانیه و نود هفت صدم ثانیه ششم شد. قایقران چینی با ثبت زمان ،۶ دقیقه و پنجاه و هفت ثانیه و شش صدم ثانیه به مقام قهرمانی و طلای بازی های آسیایی هانگژو چین رسید.

 


درخشش دختران قایقران ایران در هانگژو، تیم چهارنفره ایران هم نقره ای شد.

رقابت فینال روئینگ ۴ نفره بانوان صبح امروز از ساعت ۱۰/۳۰ دقیقه به وقت محلی هانگژو در مجموعه ورزشی اختصاصی این دوره از مسابقات (فویانگ سنتر) با حضور فینالیست های این بخش یعنی تیم ۴ نفره روئینگ بانوان ایران، چین، اندونزی، قزاقستان و ویتنام طبق زمانبندی طراحی شده آغاز شد. ترکیب تیم ۴ نفره روئینگ بانوان ایران در فینال شامل (نازنین ملایی، مهسا جاور، زینب نوروزی و فاطمه مجلل) بود. بانوان ملی پوش کشورمان که در خط ۴ رقابت فینال پارو می زدند در خاتمه فینال چهار نفره با ثبت زمان و رکورد ۶:۵۱:۸۲ بعد از چین میزبان نایب قهرمان بازی های آسیایی شد. چین با ۶:۴۲ صاحب سکوی قهرمانی شد.
تیم ملى رویینگ چهار نفره ایران مدال نقره خود را دریافت کرد؛ چهار مدال نقره اى که به دختران ایرانى رسید. البته که این عنوان فقط یک نقره برای ایران در جدول مدال ها ثبت می کند.

مهسا جاور، دو مدال نقره بازی‌های آسیایی و دست‌‌های پینه بسته‌اش

 دوچرخه سواری

فرانک پرتو آذر بانوی ملی پوش دوچرخه سواری کوهستان کشورمان تا پایان دور دوم مسابقات پس از دو ملی پوش چینی در جایگاه سوم قرار دارد.
 فرانک پرتوآذر با کسب مقام سوم رقابت دوچرخه سواری‌‌ کوهستان بازی های آسیایی اولین مدال آور‌ این رشته در بخش‌ بانوان لقب گرفت. 
در این رقابت فرانک پرتوآذر دوچرخه سوار ایران حضور داشت و با ۷ رکابزن دیگر رقابت سنگین و نزدیکی برگزار کرد. در این مسابقه دشوار و جذاب رکابزنان چینی با توجه به آشنایی مسیر و البته امتیاز میزبانی از ابتدا از بقیه پیش افتادند تا مدال‌های طلا و نقره را برای میزبان رزرو کنند.برای جایگاه سوم و کسب مدال برنز رقابت نفسگیر و نزدیکی میان پرتوآذر و آلینا از قزاقستان برگزار شد و در پایان ۴ دور رقابت جانانه دختر رکابزن ایران توانست رقیب قزاق خود را که رنک ۱ مسابقات را داشت پشت سر گذاشته و با اختلاف ۱۱ دقیقه و ۴۵ ثانیه مدال باارزش برنز را کسب کرده و نام خود را به تاریخ سنجاق کند.

این چهارمین مدال کاروان ایران در بازیهای آسیایی هانگژو محسوب می شود و جالب اینکه همانند ۳ مدال قبلی باز هم به نام زنان ایران ضرب شد تا هر ۴ مدال ایران تا این لحظه را دختران ایران زمین کسب کرده باشند.

 تکواندو
در ادامه مسابقات تکواندو که با حضور ۲۲۳ تکواندوکار در سالن ورزشی مرکز فرهنگی شهر هانگژو جریان دارد، دوشنبه سوم مهرماه مبارزات اوزان ۵۸- کیلوگرم مردان، ۴۹- کیلوگرم زنان و بخش ترکیبی پیگیری می‌شود.
مهدی حاجی موسایی در وزن ۵۸- کیلوگرم در مبارزه نخست مقابل نماینده بنگلادش قرار گرفت که این بازی با برتری نماینده ایران همراه بود. حاج موسایی با کسب پیروزی مقابل حریف بنگلادشی راهی مرحله بعد شد. او در این مرحله باید به مصاف برنده مبارزه ازبکستان و فیلیپین برود.

مهدی حاجی موسایی بعد از  برتری ۲ بر صفر مقابل حریف بنگلادشی در مرحله یک هشتم نهایی مقابل حریفی از ازبکستان قرار گرفت که این مبارزه نیز با برتری ۲ بر صفر حاج موسایی همراه بود. 

نماینده وزن ۵۸- کیلوگرم ایران با کسب این پیروزی راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.
مبینا نعمت زاده نماینده وزن ۴۹- کیلوگرم تکواندوى زنان بعد از استراحت در دور نخست در مرحله یک هشتم به مصاف کاریز از کشور فیلیپین رفت که این دیدار با برتری ۲ بر صفر نماینده کشورمان همراه بود. نعمت‌زاده با کسب این پیروزی راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

مهدی حاجی موسایی نماینده ایران در وزن ۵۸- کیلوگرم در مرحله یک چهارم نهایی نماینده قرقیزستان را با نتیجه ۲ بر صفر از پیش رو برداشت.
 نماینده وزن ۵۸- کیلوگرم ایران با کسب این پیروزی ضمن صعود به مرحله نیمه نهایی مدال برنز خود را قطعی کرد.

مبینا نعمت زاده نماینده وزن ۴۹- کیلوگرم در مرحله یک چهارم نهایی حریف قزاقستان را با نتیجه ۲ بر صفر شکست داد و مدال برنز خود را قطعی کرد.
 مهدی حاجی موسایی، تکواندوکار ایرانی، با ارائه یک نمایش فوق‌العاده مقابل حریف چینی، او را در سه راند با نتیجه عالی و با امتیازات بالا شکست داد و به فینال وزن منهای 58 کیلوگرم صعود کرد.

مبینا نعمت زاده در مرحله نیمه نهایی برابر گینگ گو حریف عنوان‌دار جهان و آسیا از چین در نیمه نهایی به میدان رفت و  در راند اول ۱۴ بر ۱۰ و راند دوم نیز  با نتیجه ۲۵ بر ۸ شکست خورد و به نشان برنز رسید.

دختر تکواندوکار ایران بعد از این‌ شکست به شدت ناراحت بود و اشک ریخت.

این‌ پنجمین مدال کار‌وان ایران بود که بازهم توسط یک ورزشکار زن به دست آمد.

 تنیس روى میز

دیدار سرنوشت ساز و حساس تیم ملى تنیس روى میز ایران و کره جنوبى در نیمه نهایى آغاز شد.

نیما عالمیان اولین ملى پوش ایران در دو گیم نخست نتیجه را به لى از کره جنوبى واگذار کرد.
 جودو
در روز دوم رقابت های جودو نوزدهمین دوره بازی های آسیایی در سالن شیائوشان لینپو، مهدی فتحی پور نمایند کشورمان در وزن ٨١- کیلوگرم به روی تاتامی رفت و موفق شد نماینده عراق را شکست دهد. در این مسابقه سنگین امتیازی رد و بدل نشد ولی حریف عراقی به دلیل کم کاری و خطا ودریافت سه کارت زرد بازنده مسابقه اعلام شد.
 فتحی پور بعد از شکست سحن سجس از عراق در ادامه به مصاف آئن گربکف از بحرین مى رود.

مریم بربط ملی پوش جودوى بانوان ایران در وزن منهای ۷۰ کیلوگرم با مایاکووا جودوکار قدرتمند قزاقستانی مبارزه کرد. وی در این مسابقه حساس حتی در 45 ثانیه پایانی مسابقه می رفت تا حریف قزاقی را ایپون کند ولی با موافقت داوران مواجه نشد اما در ادامه موفق شد حریف را ضربه فنی کند.

تنها جودوکاى بانوى ایران در ادامه با برنده دیدار ازبکستان و ماکائو مسابقه می دهد.
مهدی فتحی پور نمایند کشورمان که در نخستین مبارزه حریف عراقی را سه اخطاره کرده بود در مسابقه برابر آئن گربکف روسی الاصل از کشور بحرین ضربه فنی شد. در این مسابقه حساس نماینده جودو کشورمان مسابقه خوبی برابر این جودوکار روسی الاصل بنمایش گذاشت ولی به دلیل کم تجربگی در نهایت نتیجه را به حریف واگذار و از دور رقابت ها حذف شد.
در وزن منهای 70 کیلوگرم زنان مریم بربط که در نخستین مسابقه حریف قزاقستانی را ایپون کرده بود در مبارزه دوم به ماتی یازوا ازبکستانی با ضربه فنی باخت تا برای مدال آوری شانس خود را در گروه رپه شارژ امتحان کند.
 شنا
در روز دوم مسابقات شنا نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگژو نمایندگان ایران در ماده های 50 آزاد و 50 متر کرال پشت به کار خود پایان دادند.
ابتدا هومر عباسی در مقدماتی ماده 50 متر کرال پشت به آب زد. عباسی 50 متر را در مدت زمان 00:26.32 شنا کرد و با ایستادن در جایگاه 15 به کار خود پایان داد.

در ادامه سامیار عبدلی و متین سهران دو شناگر جوان تیم ملی ایران بودند که در ماده ۵۰ متر آزاد با حریفان قدرتمند آسیایی خود به رقابت پرداختند. این شناگر سرعتی ایران صبح امروز موفق شد با ثبت زمان 00:22.80 رکورد این ماده را باردیگر جابجا کند و در مجموع در رده 10 قرار گیرد و به کار خود پایان دهد. متین سهران دیگر نماینده ایران در این ماده با زمان 00:23.47 در جایگاه 15 قرار گرفت.
در این ماده 42 شناگر باهم به رقابت پرداختند که تنها ۸ نفر از آنان جواز حضور در فینال را یافتند. بهترین شناگر دور مقدماتی ۵۰ متر آزاد جی یوچان از کره با زمان 00:21.84 بود.

در ادامه شناگران ایران روز چهارشنبه( پنجم مهر 1402 ) در مرحله مقدماتی ماده‌های 100 متر پروانه و 200 متر آزاد با حریفان خود به رقابت خواهند پرداخت.
https://mardomefarda.ir/vdci5var.t1auw2bcct.html
منبع : ورزش3
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما