تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۰
جالب است ۰
رویترز گزارش کرد که انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده فنلاند و سوئد درخواست برای عضویت در ناتو را ارائه دهند و این ائتلاف قصد دارد به سرعت به آن‌ها عضویت دهد.
رویترز: عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به سرعت پذیرفته می‌شود
به گزارش مردم فردا،پنج دیپلمات و مقام غربی اعلام کرده‌اند که همپیمانان ناتو انتظار دارند که فنلاند و سوئد ظرف چند روز آینده برای پیوستن به این ائتلاف درخواست دهند و به سرعت به آن‌ها عضویت در ناتو اعطا شود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از پنج دیپلمات و مقام ارشد غربی نوشت که در جریان فرایند یکساله تأیید عضویت فنلاند و سوئد در ناتو، همپیمانان این ائتلاف در صدد هستند تا حضور نظامی در منطقه شمال اروپا را افزایش دهند و رزمایش‌های نظامی و گشت‌زنی‌های دریایی بیشتری در دریای بالتیک برگزار کنند و احتمالا نیروهای آمریکایی و انگلیسی بین فنلاند و سوئد در گردش باشند.

بر اساس این گزارش، فنلاند و سوئد از بند دفاع جمعی ناتو مبنی بر اینکه حمله به یکی از همپیمانان، حمله به تمامی اعضای ناتو است، بهره‌مند نخواهند شد مگر آنکه پارلمان‌های تمامی ۳۰ عضو این ائتلاف این تصمیم را به تصویب برسانند.

« سائولی نینیسته» رئیس جمهور فنلاند که ۱۳۰۰ کیلومتر (۸۱۰ مایل) مرز مشترک با روسیه دارد، موضع خود را امروز (پنجشنبه) اعلام کرد و از آمادگی خود برای پیوستن به ناتو خبر داد.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود حزب حاکم سوسیال دموکرات سوئد روز یکشنبه هفته آینده (۲۵ اردیبهشت ماه) تصمیم بگیرند که آیا چندین دهه مخالفت با عضویت در ناتو را لغو کنند یا خیر. پارلمان سوئد در حال بررسی موازی سیاست امنیتی است که قرار است روز جمعه گزارشی ارائه کند.

یکی از مقام‌های ارشد غرب که خواست نامش فاش نشود درباره نحوه عملکرد دو کشور فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو گفت: «بله و بله: آن‌ها درخواست خواهند داد و به آن‌ها عضویت داده خواهد شد».

با اینحال، تلاش‌های دو کشور اروپایی برای پیوستن به ناتو در شرایطی صورت می‌گیرد که مسکو هشدار داده است که با پیوستن آن‌ها به ناتو موشک‌ها و دیگر تسلیحات و مهمات خود را به مرز با فنلاند نزدیک‌ خواهد کرد که البته «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز گذشته (چهارشنبه) حاضر به اظهارنظر درباره واکنش احتمالی روسیه به عضویت دو کشور مذکور در ناتو نکرد.

پسکوف در این خصوص گفت: «قطعاً، ما بر هر آنچه قابلیت این را داشته باشد که به نوعی پیکربندی ائتلاف در نزدیکی مرزهای ما را تغییر دهد، نظارت داریم. این موضوع تحت تحلیل بسیار دقیق است و در حال حاضر بیشتر از این نمی‌توانم بگویم».

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس که روز گذشته (چهارشنبه) از سوئد و فنلاند بازدید کرد، گفت که با هر دو کشور به توافقات جدیدی برای تقویت امنیت اروپا رسیده است و وعده حمایت از نیروهای مسلح آن‌ها در صورتیکه تحت حمله قرار بگیرند را داده است.

بر اساس این گزارش، روسیه به شدت با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو مخالف است و تأکید دارد که بزرگ شدن این ائتلاف، تهدید مستقیمی برای امنیت این کشور است. سوئد اخیراً از آمریکا تضمین دریافت کرده است که در صورتیکه روسیه قصد انتقام داشته باشد، امنیتش را تأمین کند اما هیأت نمایندگی آمریکا در ناتو حاضر نشد مستقیماً به این خبر واکنش نشان دهد.

بر اساس این گزارش، دیپلمات‌ها و مقام‌های ائتلاف ناتو می گویند که پیشنهاد عضویت سوئد و فنلاند قطعاً در یا قبل از نشست برنامه‌ریزی شده ناتو در 28 تا 30 ژوئن (هفتم تا نهم تیر ماه) در مادرید تأیید خواهد شد.

یکی از مقام‌های ناتو در این خصوص گفت: «هیچ جدول زمانی دقیقی وجود ندارد. اگر زودتر قابل تأیید باشد، منتظر نشست مادرید نخواهیم بود».

برخی از دیپلمات ها انتظار دارند که فنلاند و سوئد چند هفته قبل از اجلاس مادرید درخواست عضویت در ناتو بدهند تا با این درخواست در این اجلاس که با حضور همه رهبران ناتو  از جمله «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده برگزار می‌شود، موافقت شود.
https://mardomefarda.ir/vdci.wayct1aprbc2t.html
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین