تاریخ انتشار :جمعه ۱۵ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۱۱
جالب است ۰
به‌دنبال انتشار گزارش‌ها درباره سفر نخست وزیر مجارستان به مسکو، رئیس شورای اروپا هشدار داد که بوداپست اجازه ندارد تا از جانب اتحادیه اروپا مذاکره‌ای انجام دهد.
واکنش تند اتحادیه اروپا به مذاکره احتمالی مجارستان با روسیه
به گزارش مردم فردا،به نقل از بلومبرگ، پس از انتشار گزارش‌ها درباره سفر برنامه‌ریزی‌شده ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به روسیه، چارلز میشل، رئیس شورای اروپا هشدار داد که اوربان اختیاری برای مذاکره به نیابت از اتحادیه اروپا ندارد.

اوربان که کشورش ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، هفته گذشته به کی‌یف سفر کرده بود، قرار است امروز راهی مسکو شود. میشل با انتشار پیامی در شبکه «ایکس» نوشت: ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا مجاز به مذاکره با روسیه به نیابت از اتحادیه اروپا نیست.

وی مدعی شد: موضع شورای اروپا روشن است؛ روسیه متجاوز و اوکراین قربانی است. هیچ گفت‌وگویی بدون اوکراین در کار نخواهد بود.

اوربان پس از ریاست شورای اروپا، در گفت‌وگویی تاکید کرد که نخستین اقداماتش در راستای توسعه صلح در اوکراین به‌زودی انجام خواهد شد. او پس از سفر به کی‌یف در دوم جولای، در نشست مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نسبت به میانجی‌گری بین کی‌یف و مسکو ابراز تمایل کرد.

در ادامه، چندین رسانه چهارم جولای گزارش دادند که نخست وزیر مجارستان امروز برای مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه راهی مسکو می‌شود.

بسیاری از سران اروپایی از جمله میشل به این خبر واکنش تندی داشتند. براساس قانون کلی اتحادیه اروپا، مقاماتی که به عنوان رئیس دوره‌ای به نیابت از این بلوک فعالیت می‌کنند، در مذاکرات رسمی در عرصه بین‌المللی و با سایر نهادهای اتحادیه اروپا، باید نماینده موضع مشترک ۲۷ عضو این بلوک باشند نه مواضع کشور متبوع‌شان.

نه شورای اروپایی که از سران دولت‌های مستقر در اتحادیه اروپا تشکیل شده است و نه شورای اتحادیه اروپا که وزرای کشورهای عضو را گرد هم جمع می‌کند، درباره جنگ اوکراین تصمیمی مبنی بر مذاکره با روسیه نگرفته‌اند. در آخرین اجلاس اتحادیه اروپا، سران این بلوک بر حمایت نظامی، مالی و سیاسی از اوکراین تا هر زمان که نیاز باشد، توافق کردند.
https://mardomefarda.ir/vdccixqi.2bqe18laa2.html
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین