تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۴۵
جالب است ۰
دبیرکل ناتو صراحتا اعلام کرد اگر اوکراین در جنگ با روسیه شکست بخورد، کشورهای غربی آن را بازسازی نخواهند کرد.
استولتنبرگ: اگر اوکراین شکست بخورد، بازسازی نخواهد شد
به گزارش مردم فردا،این اظهارات «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در حین میزگرد پرسش و پاسخی طی «اجلاس جوانان ناتو»، در پاسخ به سوال دانشجویی در دانشگاه ییل در ایالات متحده عنوان شد.

طبق گزارش راشا تودی، دبیرکل ناتو با اشاره به بازسازی اوکراین پس از جنگ گفت: «درخصوص بازسازی اوکراین، ابتدا باید اطمینان حاصل کنیم که این کشور پیروز می‌شود. اگر اوکراین پیروز نشود، بازسازی آن به عنوان کشوری مستقل و آزاد رخ نخواهد داد.»


او در ادامه به بهانه اینکه ائتلاف ناتو باید نه تنها در آتلانتیک شمالی، بلکه در آسیا نیز دخالت کند، ادعا کرد که چین، روسیه را در جنگ اوکراین «تقویت می‌کند.»

استولتنبرگ در ادامه ادعایش افزود: «جنگ اوکراین نشان می‌دهد که مساله امنیت، منطقه‌ای نبوده، بلکه جهانی است. کشور اصلی که روسیه را تقویت می‌کند تا جنگ علیه اوکراین را پیش ببرد، چین است.»

وی با بیان اینکه چین «بزرگترین شریک تجاری روسیه است»، گفت: «چین قطعات ضروری موشک‌ها، پهپادها و سایر تسلیحات را به مسکو ارسال می‌کند.»

ینس استولتنبرگ در ادامه نیز با اتهام‌زنی علیه ایران مدعی شد: «ایران پهپادها و تسلیحاتی را به روسیه و کره شمالی ارسال می‌کند. ایران، کره شمالی و چین توانمندی روسیه را برای مبارزه علیه اوکراین و همسایه ناتو تقویت می‌کنند. بنابراین این ایده را که می‌توان آسیا را از اروپا جدا کرد، دیگر کارساز نیست.»

آمریکا حتی پیش از شروع جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، در تلاش بوده تا نفوذ ناتو را به آسیا گسترش دهد. راشا تودی گزارش کرد که حتی واشنگتن ظاهرا منبع اصلی ادعاهای دبیرکل ناتو است. چین بارها فشارهایی را از سوی آمریکا و متحدانش برای پیوستن به تحریم‌ها علیه روسیه رد کرده و آنها را «یکجانبه و غیر قانونی» خوانده است. هم‌چنین پکن طرح صلحی را برای جنگ اوکراین ارائه کرد که با استقبال روسیه مواجه شد اما به مذاق کی‌یف و حامیان غربی‌اش خوش نیامد.

آمریکا و متحدانش طی ۲ سال اخیر، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار تسلیحات و مهمات به اوکراین ارسال کرده‌اند و در عین حال اصرار می‌ورزند که «هیچ دخالت مستقیمی در جنگ اوکراین ندارند.»
https://mardomefarda.ir/vdccsxqi.2bqpp8laa2.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین