تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۰۲
جالب است ۰
رئیس‌جمهور روسیه چند روز بعد از ادای سوگند برای پنجمین دوره ریاست‌جمهوری، از تصمیم برای تغییر یکی از کلیدی‌ترین اعضای کابینه‌اش وزیر دفاع این کشور در بحبوحه جنگ با اوکراین خبر داد.
وزیر دفاع منتخب پوتین کیست؟
به گزارش مردم فردا،در بحبوحه جنگ اوکراین که پنجم اسفند وارد سومین سال خود شد، تغییر وزیر دفاع روسیه و انتخاب آندری بلوسوف چهره‌ای غیرنظامی به عنوان وزیر دفاع بعدی این کشور سوالات زیادی را مطرح کرده است.
«در میدان جنگ امروز، برنده کسی است که نسبت به نوآوری روی بازتری دارد و خلاق‌تر است.... بنابراین در این مرحله رئیس‌جمهور تصمیم گرفت یک غیرنظامی را به عنوان رئیس وزارت دفاع انتخاب کند» این توضیحاتی است که سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه دیمیتری پسکوف درباره تصمیم برای تغییر سرگئی شویگو متحد قدیمی پوتین بیان کرد.
پسکوف در اظهاراتش پیشینه اقتصادی بلوسوف و افزایش بودجه وزارت دفاع روسیه را برجسته کرد و در اشاره به جنگ اوکراین گفت «به دلیل شرایط شناخته شده ژئوپولیتیکی، به تدریج به وضعیت اواسط دهه 80 (دوران جنگ سرد) زمانی که سهم هزینه‌های بلوک امنیتی در اقتصاد 7.4 درصد بود، نزدیک می‌شویم. این بودجه در حال حاضر 6.7 درصد تولید ناخالص داخلی است».
 
رویترز در گزارشی انتخاب بلوسوف را غیرمنتظره توصیف کرد و در معرفی وزیر دفاع جدید روسیه نوشت:بلوسوف 65 ساله در سال 1981 با درجه ممتاز از دانشکده اقتصاد دانشگاه دولتی مسکو فارغ‌التحصیل شد. در سال 2000 به عنوان مشاور غیر قراردادی نخست‌وزیر روسیه منصوب شد و شش سال بعد به عنوان معاون وزیر به وزارت اقتصاد روسیه پیوست.
از سال 2008 تا 2012 سال‌هایی که پوتین نخست‌وزیر بود، او مدیر بخش اقتصاد و دارایی این وزارتخانه بود.بلوسوف در سال 2012 وزیر اقتصاد روسیه شد.
او از سال 2013 تا 2020 مشاور رئیس‌جمهور روسیه بود و از سال 2020 در سمت معاون اول نخست‌وزیر مشغول به کار بوده است.
هنگامی که نخست‌وزیر روسیه میخائیل میشوستین در سال 2020 به کرونا مبتلا شد، بلوسوف برای مدت کوتاهی وظایف او را برعهده گرفت.
 
در سال 2017، رسانه روسی آربی‌سی گزارش داد بلوسوف یکی از مقاماتی بود که پوتین را متقاعد کرد اقتصاد دیجیتال و بلاک‌چین blockchain برای آینده روسیه ضروری است.
«می‌توانم بگویم آنچه که یک کشور مستقل باید قطعا داشته باشد، داشتن معانی خودش است. ما که هستیم، اهل کجا هستیم، به کجا می‌رویم؟ ... برای کشورمان چاره‌ای نداریم جز تصاحب یا بازتولید این هویت»
این اظهارات بلوسوف در مصاحبه 2023 خود با این رسانه است.بلوسوف که تصور می‌شود به پوتین نزدیک باشد، در جوانی ورزش رزمی روسی سامبو و همچنین کاراته کار می‌کرد و سابقه خدمت در نیروهای مسلح را ندارد.
https://mardomefarda.ir/vdcb8gb5.rhbsapiuur.html
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین