تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۳
جالب است ۰
بر اساس گزارش‌ها، حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته پس از پردازش ۵۰ درصد آرا از حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در انتخابات شهرداری‌ها پیشی گرفته است.
شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه
به گزارش مردم فردا،داده‌های رای‌گیری که توسط شبکه تلویزیونی «تی آر تی هابر» ترکیه منتشر شده است نشان می‌دهد حزب CHP در حال حاضر ۳۷.۸ درصد آرا را به خود اختصاص داده است و اندکی از حزب عدالت و توسعه که ۳۶.۸ درصد آرا را به خود اختصاص داده است، پیشی گرفته است.

حزب مساوات و دموکراسی خلق‌ها (DEM) طرفدار کردها با کمتر از ۶ درصد آرا در میان سه حزب برتر قرار دارد، در حالی که حزب جنبش ملی (MHP) که متحد حزب عدالت و توسعه است کمتر از ۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. 

حزب عدالت و توسعه که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد، از سال ۲۰۰۴ در تمام انتخابات شهرداری‌ها اول شده است.

اتحاد ملت، ائتلافی متشکل از شش حزب مخالف که برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ماه مه ۲۰۲۳ شرکت کرده بودند، اساساً پس از نتایج نامطلوب رأی‌گیری منحل شد. در انتخابات فعلی شهرداری‌ها، CHP به صورت انفرادی حضور یافت.

در همین حال، ازغور اوزل، رهبر جدید CHP، نتیجه اولیه را یک «نتیجه تاریخی» و «سیگنال روشن» به دولت فعلی توصیف کرد: «رای دهندگان ما امروز تصمیم بسیار مهمی گرفتند. امروز رای دهندگان تصمیم گرفتند مفهوم جدیدی از حکومت را ایجاد کنند. اتحاد ملتی که ما همراه با مردم خود ایجاد کردیم به یک نتیجه تاریخی دست یافته است. کسانی که نادیده گرفته شده بودند سیگنال روشنی را به آنها ارسال کردند. من می‌خواهم همه بدانند که در این پیروزی، بازنده‌ای وجود ندارد. مهم نیست که مردم امروز به کدام حزب رای داده‌اند، من نمی‌خواهم آنها احساس بازنده داشته باشند.»

در همین حال پیروزی شهردار استانبول «اکرم امام‌اوغلو» از حزب جمهوری‌خواه خلق که از وی به عنوان کاندیدای بالقوه ریاست جمهوری آتی ترکیه یاد می‌کنند، بزرگترین ضربه انتخاباتی خود را به رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و حزب او وارد کرد. با شمارش بیشتر آرا، امام‌اوغلو با ۱۰ درصد برتری نسبت به نامزد حزب حاکم در رقابت برای شهرداری استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، پیشتاز است و در آنکارا نیز حزب جمهوری خواه خلق پایتخت را حفظ کرده است.

به گزارش رویترز، هم‌زمان اردوغان در یک سخنرانی پس از نیمه شب با پذیرش نتایج انتخابات، آن را یک «نقطه عطف» خواند. تحلیلگران می‌گویند او و حزب عدالت و توسعه بدتر از آنچه نظرسنجی‌ها پیش بینی می‌کردند، ظاهر شدند و دلیل آن تورم فزاینده، رای دهندگان ناراضی اسلام‌گرا و در استانبول، جذابیت امام‌اوغلو فراتر از پایگاه سکولار CHP بوده است.

امام‌اوغلو، ۵۳ ساله، اواخر روز یکشنبه به هزاران طرفدار خوشحال خود گفت: کسانی که پیام ملت را درک نمی‌کنند، در نهایت شکست خواهند خورد.

این تاجر سابق که در سال ۲۰۰۸ وارد عرصه سیاست شد و اکنون به طور گسترده به عنوان یک رقیب احتمالی ریاست جمهوری از او یاد می‌شود، گفت: امشب، ۱۶ میلیون شهروند استانبول پیامی را هم به رقبای ما و هم به رئیس جمهور ارسال کردند.

اردوغان که در دهه ۱۹۹۰ شهردار زادگاهش استانبول نیز بود، پیش از انتخابات شهرداری که تحلیلگران آن را معیاری برای حمایت او و دوام اپوزیسیون توصیف کردند، مبارزات انتخاباتی سختی انجام داده بود.

اردوغان خطاب به جمعیتی که در مقر حزب عدالت و توسعه در آنکارا، پایتخت جمع شده بودند، گفت که ائتلاف او برتری را در سراسر کشور از دست داده است و اقداماتی را برای پاسخگویی به پیام رای دهندگان انجام خواهد داد. او گفت: «اگر اشتباهی مرتکب شدیم، آن را در سال‌های آینده برطرف می‌کنیم. اگر چیزی کم داریم، آن را تکمیل می‌کنیم.»

در جای دیگری در آنکارا، هزاران هوادار دیگر پرچم ترکیه و حزب جمهوری خلق را برای سخنرانی «منصور یاواش»، شهردار منتخب CHP به اهتزاز درآوردند که رقیب حزب عدالت و توسعه را شکست داد.

بر اساس ۹۲.۹۲ درصد از آرای صندوق‌های باز شده در استانبول، بزرگترین شهر اروپا و موتور اقتصادی ترکیه، امام‌اوغلو ۵۰.۹۲ درصد آرا را به دست آورد و رقیبش از حزب عدالت و توسعه، «مورات کوروم» از ۴۰.۰۵ درصد آرا برخوردار شد.

نتایج رسمی جزئی گزارش شده توسط آژانس دولتی آنادولو (آناتولی) نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه و متحد اصلی آن، شهرداری‌های ۱۹ شهر کلیدی از جمله شهرهای بزرگ بورسا و بالیکسیر را واگذار کرده‌اند.

نتایج نشان داد که CHP در سراسر کشور با تقریباً یک درصد آرا، اولین بار در ۳۵ سال گذشته، پیشتاز شده است.

مردم ترکیه روز یکشنبه برای انتخاب شهرداران ۸۱ شهر از جمله ۳۰ کلان شهر، روسای شهرداری‌ها، دهیاران و بخشداران و شوراهای روستا رای دادند.
https://mardomefarda.ir/vdcfmyd0.w6djvagiiw.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین