تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۸
جالب است ۰
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به شکننده شدن اوضاع امنیتی در محل نیروگاه اتمی «زاپوریژیا» هشدار داد.
هشدار گروسی درباره امنیت شکننده نیروگاه زاپوریژیا
به گزارش مردم فردا،«رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به اوکراین سفر کرده هشدار داد امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا به دلیل کمبود پرسنل در آن شکننده شده است.
گروسی در ضمن حضور در شهر کی‌یف در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به بازدیدش از این نیروگاه تحت کنترل روسیه در ضمن سفرش به اوکراین در آستانه دومین سالگرد شروع جنگ دو کشور گفت هدف از این بازدید ارزیابی تاثیر کاهش پیدا کردن پرسنل نیروگاه بر امنیت آن است.
گروسی گفت: «این تاسیسات عظیم در زمان عادی حدود ۱۲۰۰۰ کارمند داشته است. حالا این تعداد به بین ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ کارمند رسیده و کاهش نسبتا شدیدی در تعداد کسانی که آنجا کار می‌کنند رخ داده است. شما برای اداره و کارکرد این تاسیسات بسیار پیچیده بزرگ نیازمند برخی افراد متخصصی که کارکردهای تخصصی متفاوت را اجرا کنند، هستید.»
او به آسوشیتدپرس تصریح کرد: «تا کنون وضعیت باثبات است اما توازن موجود خیلی خیلی شکننده است. به همین دلیل من باید شخصا وضعیت را و چشم‌اندازهای میان مدت و بلندمدت موجود مربوط به پرسنل آنجا را بررسی کنم.»

رافائل گروسی همچنین نسبت به وضعیت شکننده سامانه‌های خنک کننده در نیروگاه زاپوریژیا به ویژه بعد از انهدام سد کاخوفکا که دسترسی به مخزن آب مورد استفاده برای خنک‌کنندگی این نیروگاه را مختل کرد، هشدار داد.
گروسی همچنین مین‌گذاری در داخل این نیروگاه را تایید کرد و هشدار داد که با مجموعه‌ای از مشکلات از جمله کمبود پرسنل، تعطیلی راکتورها، آسیب پذیری سامانه‌های خنک کننده و مین گذاری مواجه است.
او همچنین اظهار نگرانی کرد که ادامه درگیری‌ها باعث تشدید هر چه بیشتر آسیب‌پذیری این نیروگاه شده و ضروری است که به وضعیت امنیت و ایمنی آن توجهی مداوم معطوف شود.
https://mardomefarda.ir/vdcau6nu.49nee15kk4.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین