تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۰
جالب است ۰
عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: اعتباربخشی آزمایشگاه‌ها باعث اطمینان به جامعه و مردم می‌شود و می‌توانند با خیال راحت از خدمات این آزمایشگاه‌ها استفاده کنند.
اعتباربخشی آزمایشگاه‌های پزشکی باعث اطمینان مردم خواهد شد
به گزارش مردم فردا،به نقل از دفتر نهاد اعتباربخش انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، شرحی از تاریخچه شکل گیری و فعالیت نهاد IACLD و موفقیت آن در اخذ Mutual Recognition Arrangement (MRA) Certificate از APAC ارائه گردید.
غلامرضا حمزه لو دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، ضمن شرح فعالیت‌های انجمن در عرصه‌های گوناگون از جمله برگزاری ارزیابی خارجی کیفیت، برگزاری کنگره کشوری و بین المللی ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی، آموزش و استانداردسازی در حوزه سلامت، در خصوص عزم انجمن در پایه گذاری نهاد اعتباربخشی به آزمایشگاه‌های پزشکی اظهار داشت: پیرو خواسته مجمع عمومی انجمن با جمعیتی معادل ۵۰ درصد از ۵۸۰۰ آزمایشگاه تشخیص طبی اعم از خصوصی و دولتی، هیأت مدیره انجمن موظف به ایجاد نهاد اعتباربخش و ارائه خدمات اعتباربخشی به آزمایشگاه‌های متقاضی بر اساس استاندارد اختیاری ISO ۱۵۱۸۹ و عضویت در اتحادیه اعتباربخشی منطقه‌ای آسیا اقیانوسیه گردید و انتظار می‌رود سازمان و نهادهای مربوطه از این دستاورد مهم حمایت کرده و از ظرفیت‌هایی که انجمن به وجود آورده استفاده نمایند و این انجمن آمادگی بر همکاری مورد نیاز را دارد.
حسن بیات مدیر نهاد اعتباربخش انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ضمن شرح فشرده‌ای از روند شکل گیری و آغاز به کار نهاد اعتباربخش انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران IACLD، اظهار داشت: IACLD پس از ۵ سال تلاش بی وقفه موفق به اخذ Mutual Recognition Arrangement (MRA) Certificate از APAC گردید و با این موفقیت علاوه بر به رسمیت شناخته شدن متقابل میان IACLD و APAC و اعضای APAC، آزمایشگاه‌های پزشکی اعتباربخشی شده بر اساس استاندارد اختیاری ISO ۱۵۱۸۹ توسط IACLD و نتایج صادره از سوی این دسته از آزمایشگاه‌ها در سراسر منطقه آسیا و اقیانوسیه و همچنین در سطح بین المللی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت و بدین ترتیب مایه رضایت مندی، اعتماد و اطمینان بیماران، آزمایشگاهیان و نهایتاً ارتقای نظام سلامت جامعه خواهند شد.
وی در توضیح روندهای نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌های اکردیت در مدت اعتبار هر گواهینامه، به بررسی و نظارت‌های نامحسوس علاوه بر ارزیابی مراقبتی و گزارش گیری های روتین در روند تمدید اعتبار، اشاره داشت.
علی شیرین نماینده مدیریت نهاد اعتباربخش و عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در شرح نقش نهاد اعتباربخش، تاکید بر پاسخگویی بر انتظارات و نیاز جامعه را مهم خواند و افزود: ارائه مناسب مراقبت‌های بهداشتی، یکی از دغدغه‌های مردم است و ابزار دقیق این کار، نهاد اعتباربخش است. اعتباربخشی آزمایشگاه‌ها باعث اطمینان به جامعه و مردم می‌شود و می‌توانند با خیال راحت از خدمات این آزمایشگاه‌ها استفاده کنند.
وی ادامه داد: کار نهاد اعتباربخش، ارزیابی کیفی آزمایشگاه‌ها است و نتایج صادره از آزمایشگاه‌های اکردیت شده توسط نهاد اعتباربخش IACLD که APAC MRA را امضا کرده مورد پذیرش تمامی هم پیمانان در فراسوی مرزها است، زیرا دستاورد اعتباربخشی "یکبار آزمایش، قابل قبول در همه جا"، تحولی در آزمایشگاه‌های پزشکی رقم خواهد زد و از این رو کسب گواهینامه اعتباربخشی بر اساس استاندارد اختیاری ISO۱۵۱۸۹ اگر چه داوطلبانه ولی بسیار حائز اهمیت است.
شیرین افزود: موفقیت حاصله در پیوستن نهاد اعتباربخش IACLD به APAC MRA نتیجه حاصل از ۵ سال کار و تلاش بوده و ابراز امیدواری بر حمایت و ترویج دستاورد حاصله از سوی سازمان‌ها و نهادهای ذی نفع و ذی ربط نمود.
فریبا شایگان مسئول روابط عمومی نهاد و انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی اظهار داشت: کیفیت آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در کشور، از رتبه بالایی برخوردار است و اخذ APAC MRA Certificate توسط IACLD می‌تواند به اعتبار آزمایشگاه‌های پزشکی کشور بیافزاید.
وی افزود: منطقه آسیا پاسفیک شامل کشورهایی می‌شود که هر کدام در حوزه پزشکی، مدعی هستند و حالا کشور ایران نیز در کنار این کشورها قرار گرفته است.
نهاد بین المللی APAC دارای ۸۲ عضو از ۵۰ کشور جهان است و اعضای اصلی آن ۵۸ عضو بود که با اضافه شدن نام ایران، به ۵۹ عضو اصلی رسید.
https://mardomefarda.ir/vdciqqar.t1auw2bcct.html
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما