تاریخ انتشار :شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۸
جالب است ۰
وزیر امور خارجه آمریکا که خودش را برای یک سفر کم سابقه به چین آماده می‌کند، گفت، تنش‌های بین واشنگتن و پکن کاهش یافته‌اند؛ اما نسبت به مقاصد چین در قبال تایوان هشدار داد.
بلینکن: تنش‌ها بین واشنگتن و پکن کاهش یافته است
به گزارش مردم فردا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان حضورش در دانشگاه شیکاگو در پاسخ به این سوال که آیا از شدت تنش در روابط کشورش با چین کاسته شده، اظهار کرد: "من این طور فکر می‌کنم چون زمانی که شما گفت‌وگو و تعامل می‌کنید، این رویکرد چنین تاثیری دارد."

بلینکن ادامه داد: "بقیه جهان از اما انتظار دارند این روابط را به شکلی مسؤولانه مدیریت کنیم. آنها می‌دانند این که ما چطور آن را مدیریت کنیم عملا بر آنها هم تاثیر می‌گذارد."

بر اساس اعلام یک مقام آمریکایی، بلینکن قرار است در تاریخ ۵-۶ فوریه به پکن سفر کند و اولین سفر یک وزیر امور خارجه آمریکا به این قدرت نوظهور آسیایی از اکتبر ۲۰۱۸ تا کنون را رقم بزند.

این سفر بعد از آن برنامه‌ریزی شد که جو بایدن و شی جینپینگ، روسای جمهور آمریکا و چین در ماه نوامبر مذاکراتی را در شهر بالی بر سر موارد گسترده اختلاف نظرهای بین دو قدرت اقتصادی اول جهان انجام دادند.

اما بلینکن مجددا از بابت تایوان هشدار داد و به تلاش‌های فزاینده پکن برای منزوی کردن این دموکراسی خودمختار مورد ادعای چین و رزمایش‌های نظامی بزرگی که پکن در ماه اوت نزدیک به این جزیره برگزار کرد، اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: "فکر می‌کنم چیزی که ما در عرض چند سال گذشته مشاهده کرده‌ایم این بوده که چین تصمیم می‌گیرد دیگر با وضعیت موجود راحت نباشد؛ وضعیت موجودی که برای چند دهه حکمفرما بوده و عملا نسبت به روابط بین کشورهای ما و مدیریت یک وضعیت دشوار موفق بوده است."

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تسلط تایوان بر صنعت مهم نیمه هادی‌ها اظهار کرد: "چیزی که ما به چین می‌گوییم به این شکل است – آنها می‌گویند این یک مساله حاکمیتی برای ما است؛ پاسخ ما این است که این یک نفع برای آمریکا و کشورهای سراسر جهان است."

سفر بلینکن به شیکاگوی آمریکا شامل بازدید از جامعه اوکراینی تبارها حوزه غرب میانه آمریکا با هدف بحث بر سر واکنش به حمله روسیه بود.
https://mardomefarda.ir/vdcewz8z.jh8pni9bbj.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین