تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۰
جالب است ۰
کاهش 10 تا 25 درصدی قیمت روغن گویا قطعی شده است. این خبر در بازدید سرزده فرماندار مشهد و مدیران از دو کارخانه تولید روغن در استان در پی توافق متولیان و تولیدکنندگان اعلام شد.
وعده روغنی؛ منتظر کاهش 10 تا 25 درصدی قیمت روغن باشیم؟
به گزارش مردم فردا،بعد از این که معاون صنایع عمومی وزارت صمت وعده کاهش قیمت روغن در کشور را داد، با مسئولان نظارتی همراه شدیم تا ببینیم این وعده تا چه اندازه قابلیت تحقق در استان خراسان رضوی را دارد و این که واحدهای تولیدی زیر بار کاهش قیمت آن هم 10 تا 25 درصد خواهند رفت یا خیر. در بازدید سرزده از دو واحد بزرگ تولیدی که با حضور فرماندار،مدیر کل  اداره تعزیرات، مسئولان بازرسی جهاد، اصناف و بازرسان بهداشت صورت گرفت ضمن نظارت مستقیم بر نحوه تولید بر نحوه قیمت گذاری محصولات نظارت شد.
مدنی ،مدیر کل تعزیرات استان پس از بازدید از کارخانه تولید مواد خوراکی ضمن تاکید بر حمایت از تولید گفت: در زمینه طرح تثبیت قیمت ها که دولت به تازگی دستورالعمل آن را اعلام کرد برنامه ریزی شد که بازدیدی داشته باشیم از برخی واحدهای تولیدی که خوشبختانه این واحد در خصوص بهداشت و کیفیت مشکلی نداشت و همچنین در زمینه بارگذاری قیمت ها در سامانه جامع تجارت بررسی انجام شده نشان می دهد که بارگذاری ها توسط واحد تولیدی انجام شده اما درباره وزن و قیمت ،موضوع در دست بررسی است.
مدیر کل تعزیرات استان خراسان رضوی در پایان بازدید از کارخانه روغن و مواد خوراکی در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیح داد: در زمینه دستوری که آقای فرماندار دادند در خصوص طرح اجرای تثبیت قیمت ها با اولویت موضوع روغن، بازدیدها صورت گرفت تا ببینیم وضعیت تولید روغن به چه شکل هست و بحث رعایت ضوابط قیمت گذاری، سامانه جامع تجارت و رعایت قیمت های مصوب که البته واحد تولیدی به علت قطعی برق در حوزه روغن تولید نداشتند اما توانستیم موجودی انبارشان را از نزدیک ملاحظه کنیم و فقط یک ایرادی که در بحث قیمت وجود داشت این بود که قیمت تولید کننده درج نشده بود و خودشان اعلام کردند قیمت مصرف کننده است که البته به نظر من این موضوع ایراد است و حتما باید اصلاح   و قیمت تولید کننده هم درج شود همچنین این که کالاها در سامانه تجارت هم ثبت شده بود که از این بابت تشکر می کنیم. مدنی در ادامه افزود: با توجه به اعلام وزارت صمت که برای تمام واحد های تولیدی در سراسر کشور به منظور تعدیل قیمت ها بین 10 تا 25 درصد اعلام شده به دوستان هم ضمن اعلام قبلی دوباره از ناحیه سازمان صمت گفته و مقرر شد که از فردا برای اصلاح و کاهش قیمت ها اقدام کنند و ما باید این را در روزهای آینده در سطح بازار ببینیم.
او در پاسخ به این سوال که روغن هایی که با قیمت قبلی تولید می شود آیا مشمول کاهش قیمت می شود یا خیر؟ اظهارکرد: روغن هایی که قبلا تولید شده با همان قیمت قبل فروخته خواهد شد اما با روغن های جدید که کاهش قیمت را رعایت نکنند برخورد صورت خواهد گرفت.مدنی در پایان بیان کرد: ما توقعمان از   مردم این است که  باید بیشتر از تولیدات استانی  استفاده کنند.
مدیر این واحد تولیدی نیز وعده داد که قیمت روغن تولیدی این کارخانه تا 25 درصد کاهش قیمت خواهد داشت.شعربافیان مدیر بازرسی جهاد کشاورزی درباره علت کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت روغن به خبرنگار خراسان گفت: به علت این که حدود 95 درصد مواد اولیه روغن وارداتی است و این مواد کاهش قیمت جهانی را تجربه می کند این کاهش قیمت در کشور نیز رخ خواهد داد.
قطعی برق تولیدی روغن در بازدید
در خلال بازدیدها برق هر دو واحد تولیدی قطع بود که البته واحد تولید مواد خوراکی به خاطر استفاده از ژنراتور توانسته بود یکی از خطوط تولیدش را در مدار نگه دارد اما رئیس کارخانه از این قطعی ها و آسیبی که  قطعی برق بدون اطلاع  می زند گلایه داشت.واحد تولیدی روغن نیز که با قطعی برق مواجه بود از این موضوع به شدت گلایه داشت و مدیر کارخانه در این باره به خبرنگار خراسان توضیح داد: ما برای خط تولید روغن بعد از هر بار خاموشی احتیاج به 3 روز زمان داریم که دوباره بتوانیم تولید روغن را از سر بگیریم و این موضوع قطعی برق خیلی به تولید ما آسیب می زند.  رئیس سازمان صمت استان نیز درباره موضوع کاهش قیمت روغن در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: از روز دوشنبه با تولیدکنندگان روغن در داخل استان هماهنگ کرده ایم که قیمت مصرف کننده روغن را 10درصد کمتر درج کنند. امیر رضا رجبی، مدیر کل سازمان صمت درباره هشدار وزارت صمت به انجمن روغن برای کاهش قیمت بیان کرد : درباره این موضوع در سطح ملی اطلاعات دقیقی ندارم، اما در استان از روز دوشنبه با برخی از تولیدکنندگان روغن هماهنگ کردیم که از همان روز حداقل 10 درصد قیمت مصرف کننده را کاهش دهند. وی درباره ابلاغ رسمی کاهش قیمت روغن افزود: این امر از طریق انجمن کشوری محقق خواهد شد، اما چون دراستان مان تولیدکننده روغن داریم این هماهنگی صورت گرفت. اگر ابلاغ نهایی صورت بگیرد ممکن است قیمت ها بین 10 تا 25 درصد کاهش داشته باشد. هم اکنون ما در شروع ،این 10 درصد را تکلیف کردیم و تولیدکنندگان داخل استان هم پذیرفته اند.
وی تصریح کرد: از زمانی که بحث مردمی سازی یارانه ها اجرا شد قیمت اقلامی مانند روغن افزایش پیدا کرد. ما دو بحث افزایش قیمت داشتیم که در یارانه ها به جای ارز 4 هزار و 200 تومانی، ارز نیمایی تخصیص پیدا می کرد. یک موضوع هم داشتیم برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات که آن هم بر پایه قیمتی بر اساس ارز نیمایی محاسبه می شد. رایزنی ها صورت گرفت و در برخی از اقلام تعرفه گمرکی متناسب با این افزایش پایه ارز کاهش پیدا کرد که ما بتوانیم اقلام مواد اولیه را با قیمت کمتری در اختیار تولید کننده قرار دهیم. طبیعتا نیز وقتی این مصوبه ابلاغ شد انتظار می رود که تولیدکنندگان هم قیمت هایشان را کاهش بدهند. تولیدکنندگان اصل موضوع را قبول دارند، اما بیان می کنند نیاز به زمان دارند . ما حرفمان این است همان طور که ما در زمان افزایش قیمت به لحاظ این که حمایتی صورت بگیرد و کالا در بازار دچار اختلال نشود، با افزایش موافقت کردیم، الان هم که مصوبه ابلاغ شده طبیعتا باید قیمت کاهش یابد.محمدرضا اورانی، مدیر کل جهاد کشاورزی استان نیز درباره کاهش قیمت روغن بیان کرد: هنوز به ما به طوررسمی ابلاغ نشده، اما قیمت روغن در کارخانجات در حال کاهش است.
https://mardomefarda.ir/vdcgw39q.ak9zu4prra.html
منبع : خراسان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین