تاریخ انتشار :يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۱
جالب است ۰
وزیر خارجه بلژیک پایگاه خبری پراودا (Evropeyskaya Pravda) گزارش داد به دلیل اینکه وزیر خارجه بلژیک در سال ۲۰۲۱ بدون مشورت با کی‌یف به شبه‌جزیره کریمه سفر کرده، اکنون وزارت خارجه اوکراین از سفر وزیر خارجه بلژیک به کی‌یف جلوگیری می‌کند.
وزارت خارجه اوکراین مانع ورود همتای بلژیکی به کی‌یف می‌شود
به گزارش مردم فردا،به نقل از راشا تودی، هژا لبیب، پیش از اینکه به عنوان وزیر خارجه بلژیک انتخاب شود، در تاریخ ژوئیه ۲۰۲۱ به عنوان یک روزنامه‌نگار در جشنواره «ارزش‌های جهانی» در "سواستوپل" – شهری در شبه جزیره کریمه – شرکت کرد. طبق این گزارش، او نه از طریق خاک اوکراین بلکه از طریق شهری در روسیه به این شبه‌جزیره سفر کرد؛ اقدامی که با قوانین اوکراین در تضاد بود. در نتیجه، ورود این وزیر خارجه به خاک اوکراین ممکن است به مدت سه سال متوقف و با پرداخت جریمه‌ای همراه شود.

در گزارش این پایگاه خبری آمده است: «هیچکس نمی‌خواهد روابط با بلژیک، این کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو را تضعیف کند. اما از طرفی چنین اقداماتی هم قابل‌پذیرش نیست زیرا سابقه خطرناکی را ایجاد خواهند کرد.»

این گزارش ضمن بیان اینکه لبیب بدون عذرخواهی قادر نخواهد بود روابطش را با کی‌یف حفظ کند، افزود: «پس از اینکه او (لبیب) از سفرش بازگشت، با ایراد بیاناتی در وابستگی شبه‌جزیره کریمه به اوکراین ابراز تردید کرد.»

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه در دریای سیاه را به خود الحاق کرد و پس از آن مسکو از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین حمایت کرد.

وزیر خارجه بلژیک وعده داده بود که "به زودی" به اوکراین سفر کند اما با این گزارش اخیر که بازتاب منفی داشته است، هنوز مشخص نیست که آیا او قادر خواهد بود این سفر را انجام دهد یا خیر.

روز پنجشنبه، اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین تایید کرد که کی‌یف با طرف بلژیکی مشغول مذاکره است تا "شرایطی را درخصوص این سفر ایجاد کند و تصمیماتی را با توجه به روابط بیشتر دوجانبه بگیرد." با این حال، این سخنگو از "وعده‌های لبیب درخصوص حمایت بیشتر از اوکراین در جنگ با روسیه" حمایت کرد.

وزیر خارجه بلژیک در رابطه با گزارش منتشر شده، خطاب به منتقدانش در توییتر نوشت: «من قبل از اینکه نخست وزیر بشوم، روزنامه‌نگار بودم. سفری که رفتم بخشی از کار روزنامه‌نگاری من بود.»
https://mardomefarda.ir/vdcdxk0f.yt0z96a22y.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین