تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۳۰
جالب است ۰
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: قرص سرماخوردگی با ۳۵۰ میلیون عدد و قرص متفورمین با ۲۷۶ میلیون عدد پرمصرف‌ترین داروها در سه ماه اخیر هستند.
متفورمین و سرماخوردگی پرمصرف‌ترین دارو‌های کشور
به گزارش مردم فردا،غلامحسین صادقیان مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو  با اشاره به مصرف غیرمنطقی آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور گفت: از ابتدای سال کپسول آموکسی‌سیلین با تعداد ۵۰۰ میلیون عدد و مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرمصرف‌ترین داروی کشور طی سه ماه اول سال بوده است.

وی اظهار کرد: بازار دارویی کشور از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده و ۹۸ درصد بازار دارویی از لحاظ عددی مربوط به دارو‌های تولید داخل و ۲ درصد مربوط به دارو‌های وارداتی بوده است.

صادقیان تصریح کرد: همچنین ۸۱ درصد بازار دارویی از لحاظ ریالی تولید داخل و ۱۹ درصد آن مربوط به دارو‌های وارداتی بوده است.

به گفته وی، آمار و ارقام تخصیص ارز نشان‌دهنده این است که شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده دارو و تجهیزات پزشکی نتوانسته‌اند نقدینگی خود را تامین کنند و با این چالش مواجه هستند.

صادقیان افزود: در سال گذشته به‌منظور پایش هر چه‌بهتر فعالیت‌های جاری در حوزه صنعت مواد اولیه دارویی، اقداماتی از جمله تهیه آمارنامه سالیانه مواد دارویی، اصلاح ساختار جلسات بازخوانی، به‌روزرسانی لیست مواد دارای محدودیت واردات، برگزاری شورای برنامه‌ریزی جهت سیاست‌گذاری وزنی برای موادی که در لیست محدودیت واردات قرار دارند، صورت‌گرفته است.
https://mardomefarda.ir/vdcg7q9x.ak93z4prra.html
منبع : باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما