تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۰
جالب است ۰
داده های بانک مرکزی نشان می دهد همزمان با کاهش تورم قیمت مسکن تهران در بهار امسال در مقایسه با سال قبل، تورم اجاره بها در این شهر صعودی و در کل کشور نزولی شده است.
آرامش قیمت مسکن و تب تند اجاره بها
به گزارش مردم فردا،بانک مرکزی داده های خود از وضعیت بازار مسکن تهران را برای اردیبهشت و خرداد امسال به روزرسانی کرد. با استفاده از این داده ها مشخص می شود که در سه ماهه نخست امسال، معاملات مسکن در این شهر حدود 8 درصد بیشتر شده و این اتفاق همزمان با تورم 5.5 درصدی مسکن رخ داده است. این در حالی است که تورم مسکن تهران در سال گذشته 4برابر رقم فعلی یعنی بیش از 20 درصد بود. این داده ها همچنین نشان می دهد که تورم نقطه ای اجاره بها در سه ماه ابتدایی امسال در تهران روندی صعودی و در کل کشور روندی نزولی داشته و در عین حال سطوح بالای 45 و 51 درصد را ثبت کرده است.
به گزارش خراسان، سرانجام بانک مرکزی داده های مسکن تهران را که تا اواسط هفته گذشته تنها برای بازه فروردین و قبل از آن منتشر شده بود، برای ماه های اردیبهشت و خرداد به روز رسانی کرد. این داده ها نشان می دهد که تورم ماهانه مسکن تهران در اردیبهشت و خرداد به ترتیب 3.8 و 1.4 درصد بوده و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این شهر در انتهای بهار به مرز 86 میلیون تومان یعنی حدود 85 میلیون و 910 هزار تومان رسیده است.

 تورم آرام تر مسکن نسبت به بهار 1402
در مجموع، داده های قیمت مسکن تهران حاکی از آن است که متوسط قیمت مسکن از بیش از 81 میلیون تومان در اسفند سال قبل به حدود 86 میلیون تومان در انتهای خرداد رسیده و در نتیجه تورم حدود 5.5 درصد را در سه ماهه اول امسال شاهد هستیم. این در حالی است که آمارهای مشابه در سال گذشته تورم مسکن تهران در بهار سال گذشته را بیش از 4 برابر یعنی در حدود 20 درصد نشان می دهد. از آن جایی که تغییرات قیمت مسکن و نرخ ارز غیررسمی با یکدیگر نسبت دارند و در بهار سال جاری برخلاف سال گذشته این نرخ ثبات بیشتری داشته، در نتیجه می توان گفت سیاست های ارزی در کاهش تورم مسکن موثر بوده است.

 رشد معاملات در بهار امسال
همزمان با آرام گرفتن تورم مسکن تهران در بهار، شاهد افزایش 7.8 درصدی معاملات نیز هستیم به طوری که مجموع معاملات سه ماهه مسکن از بیش از 9 هزار و 500 فقره به بیش از 10 هزار و 200 فقره رسیده است. یک دلیل مهم این رشد معاملات را می توان پیش بینی پذیر شدن قیمت ها در بازار مسکن همزمان با کاهش تورم آن دانست.

روند معکوس اجاره بها در کل کشور و تهران در ارتفاع بالا
داده های بانک مرکزی حاوی یک شاخص مهم دیگر یعنی رشد نقطه ای اجاره بها نیز هست. بر این اساس مشاهده می شود در سه ماهه نخست امسال، تورم نقطه ای اجاره بها (رشد اجاره بها در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) در تهران صعودی و به ترتیب 45.2، 46.4 و 47 درصد بوده است. این در حالی است که در کل کشور، این روند کاهش اندکی را تجربه کرده و از 52.4 درصد ابتدا به 52.2 و سپس به 51.6 درصد رسیده است. در عین حال شاهد تورم بالای اجاره بها هم در تهران و هم در کل کشور هستیم.

 قانون جدید کنترل اجاره بها چاره ساز می شود؟
 باید منتظر ماند و دید که سیاست های جدید کنترل اجاره بها که به نظر، پشتوانه قانونی قوی تری نسبت به گذشته دارد، چگونه خواهد توانست تورم در این بخش را کنترل کند. بنا بر ابلاغ چند روز قبل دفتر ریاست جمهوری، سقف رشد اجاره بها در بین استان های کشور بین 22 درصد تا حدود 25 درصد خواهد بود که تقریباً نصف تورم اجاره بها در کل کشور در بهار است.
https://mardomefarda.ir/vdchkvni.23n--dftt2.html
منبع : خراسان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین