تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۳۶
جالب است ۰
داده های سازمان مالیاتی، نشان می دهد که در میان اصناف منتخب، سرانه مالیات کارمندان در سال 1401 با رقم 30 میلیون تومان تنها از پزشکان و دندان‎پزشکان کمتر بوده و به بیش از 3 برابر طلافروشان و املاکی ها و 2 برابر دفاتر اسناد رسیده است.
مالیات کارمندان سه برابر طلافروشان و دو برابر دفاتر اسناد
به گزارش مردم فردا،تازه ترین داده های سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که در سال 1401، پزشکان و دندان‎پزشکان باسرانه بیش از 35 میلیون تومان، بیشترین مالیات را در بین 18 صنف منتخب پرداخت کرده اند و پس از آن، صنوف نمایشگاه‎داران خودرو، دفاتر اسناد رسمی و بنگاه های املاک قرار گرفته اند. نکته قابل تامل این است که کارمندان با پرداخت 30 میلیون تومان مالیات در این سال، عملاً از همه اصناف منتخب غیر از پزشکان،بیشتر مالیات داده اند! در فهرست یادشده همچنین اصناف لوازم صوتی و تصویری، لوازم تحریر و مسافرخانه ها با پرداخت کمتر از 4.5 میلیون تومان به طور سرانه، کمترین مالیات پرداختی را داشته اند. بررسی بیشتر در خصوص روند مالیات پردازی اصناف منتخب نشان می دهد که دربین سال های 1399 تا 1401، هنرمندان، بنگاه های املاک و همچنین فروشندگان سیگار و تنباکو به طور میانگین بیشترین رشد پرداخت مالیات را داشته اند.
 
پزشکان صدرنشین پرداخت مالیات
به گزارش خراسان، تازه ترین داده های سازمان مالیاتی از وضعیت سرانه پرداخت مالیات  18 صنف منتخب در بین سال های 1399 تا 1401 و همچنین آمار مالیات پرداختی کارمندان منتشر شد. بر این اساس و طبق گزارش خبرگزاری فارس در این سه سال، «به طور میانگین» پزشکان و دندان‎پزشکان با پرداخت سالانه 22.5 میلیون تومان، بیشترین پرداخت مالیات را داشته اند و پس از آن ها صنف های نمایشگاه خودرو و دفتر اسناد رسمی به ترتیب با 10.4 و 8.9 میلیون تومان قرار دارند. کمترین میانگین مالیات پرداختی (به‎طور سرانه و در سه سال) نیز به سه صنف لوازم تحریر با 2.3 میلیون تومان، مسافرخانه ها با 2.4 میلیون تومان و هنرمندان با 2.5 میلیون تومان تعلق داشته است.

از سوی دیگر با در نظر گرفتن تنها سال 1401، ملاحظه می شود که بیشترین مالیات دهندگان کماکان همان سه صنف پزشکان، نمایشگاه خودرو و دفاتر اسناد رسمی هستند. میله های خاکستری در نمودار سمت راست، مالیات پرداختی صنوف منتخب در سال 1401 را نشان می دهد.
 
جهش در پرداخت مالیات هنرمندان
هنرمندان یکی از اصنافی بوده اند که در سال های اخیر وضعیت پرداخت مالیات آن ها همواره خبرساز بوده است. با این حال، با تاکید سازمان مالیاتی نسبت به شفافیت درآمدها و همچنین پرداخت عادلانه مالیات توسط اصناف، مالیات پرداختی این قشر در بین سال های 1399 تا 1401 رشد بالایی را به ثبت رسانده است. به طوری که میانگین (ساده) این رشد سالانه (و در بین سال های 1399 تا 1401) بیش از 6 برابر بوده است. در رده های بعدی این شاخص بنگاه های املاک با رشد میانگین سالانه 3.5 برابری و فروشندگان سیگار و تنباکو با رشد بیش از 2.8 برابری قرار دارند.
طلافروشان چقدر مالیات داده اند؟
برخلاف انتظار، طلافروشان در رده های بالای پرداخت مالیات در سال 1401 نبوده اند. به طوری که حتی از رستوران ها و کافه ها هم مالیات کمتر داده اند. مالیات پرداختی این قشر در سال 1401، 9.6 میلیون تومان بوده، در حالی که رستوران ها 9.9 میلیون تومان مالیات داده اند. شاخص میانگین رشد پرداخت مالیات در بین سال های 1399 تا 1401 نیز نشان می دهد که طلافروشان سومین جایگاه را از آخر داشته اند که به معنای تغییرات نه چندان زیاد مالیات پرداختی آن ها در سه سال یادشده است.
 
مقایسه مالیات کارمندان و سایر اصناف
اگر کارمندان را یک صنف فرض کنیم مشاهده می شود که این صنف با دریافت سالانه 250 میلیون تومان، در سال 1401 به طور متوسط 30 میلیون تومان مالیات داده اند. این رقم علاوه بر این که از مالیات همه صنوف یادشده در بالا غیر از پزشکان بیشتر است، بابیش از 3 برابر مالیات پرداختی طلافروشان و املاکی ها و همچنین دو برابر مالیات پرداختی دفاتر اسناد رسمی و 1.5 برابر مالیات نمایشگاه داران خودرو برابری می کند. این ها همه در شرایطی است که طبق داده های سازمان مالیاتی، میانگین گردش پوز صنف طلا و جواهر در سال 1401، 6 میلیارد تومان و میانگین گردش پوز نمایشگاه داران خودرو 3 میلیارد تومان بوده است!
https://mardomefarda.ir/vdccmxqi.2bqpo8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین