تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۶
جالب است ۰
رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد: متاسفانه بعد از نزدیک به 9 ماه از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در سال گذشته، نتوانستیم که نتیجه مورد نظرمان را در این انتخابات کسب کنیم.
اولین واکنش اردوغان به شکست حزبش در انتخابات محلی ترکیه
به گزارش مردم فردا،به نقل از روسیا الیوم،رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شب گذشته در سخنرانی خود  برای هوادارانش در نزدیکی دفتر حزب عدالت و توسعه حاکم در پایتخت به شکست در انتخابات محلی اذعان کرد.
 اردوغان تأکید کرد که این انتخابات پایان نیست بلکه نقطه تحول است و برنده در این انتخابات دموکراسی ترکیه و خود ترکیه هستند.
وی تصریح کرد که ملت ترکیه به وضوح پیام خود را به سیاستمداران رساند.

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد: متاسفانه بعد از نزدیک به 9 ماه از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در سال گذشته، نتوانستیم که نتیجه مورد نظرمان را در این انتخابات کسب کنیم.

اردوغان در ادامه گفت: نتایج انتخابات شکست ما را نشان می دهد. با قلبی باز نتایج انتخابات را ارزیابی می کنیم و حساب و کتاب داخلی انجام می دهیم. اشتباهات مان را تصحیح می کنیم و راه را درست می کنیم. همچنین به عنوان حکومت از شهرداراتی که در این انتخابات پیروز شدند حمایت می کنیم.

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن بیان اینکه همیشه در کنار دموکراسی و صندوق رأی بوده‌ایم، تاکید کرد برنده انتخابات امروز در کشور دموکراسی ماست.

اردوغان تاکید کرد: همیشه در کنار دموکراسی و صندوق رأی بوده‌ایم، امروز نیز با همان احساس مسئولیت عمل می‌کنیم و قدرتی بالاتر از اراده ملت نمی‌شناسیم.

وی در ادامه تصریح کرد: ملت از صندوق‌های رای به عنوان فرصتی برای رساندن پیام‌های خود به سیاستمداران استفاده کرد. فارغ از نتایج، برنده و پیروز این انتخابات، دموکراسی و اراده ملی ماست.

شهروندان ترکیه‌ای روز یکشنبه ۳۱ مارس برای شرکت در انتخابات محلی و شهرداری‌ها در سراسر این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند. بیش از ۶۱ میلیون شهروند ترکیه‌ای در این انتخابات واجد شرایط رای دادن بودند و ۳۴ حزب سیاسی در آن به رقابت پرداختند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های دولتی ترکیه، میزان مشارکت در این انتخابات حدود ۷۷ درصد بود، این در حالی است که این میزان در انتخابات سال گذشته حدود ۸۷ درصد بوده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ساعاتی پس از پایان رای گیری، از استانبول راهی آنکارا شد تا در جمع مردم سخنرانی کند.

آقای اردوغان امیدوار بود متحد او بتواند کنترل شهر استانبول را از رقیبش یعنی اکرم امام اوغلو باز پس گیرد. اما آقای امام اوغلو عزم خود را جزم کرده بود تا پس از شکست تلخ در انتخابات سال گذشته مجددا جبهه مخالفان را به عنوان یک نیروی سیاسی سر و سامان دهد.

پیشتازی اپوزیسیون در شهرهای مهم

نتایج اولیه نشان می‌دهد که اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه کنترل خود بر شهرهای کلیدی را در انتخابات محلی حفظ خواهد کرد.

طبق گزارش تلویزیون دولتی تی.آر.تی. ترکیه، با شمارش حدود ۸۰ درصد از آرا، مشخص شد که اکرم امام اوغلو، شهردار فعلی استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق در بزرگترین شهر اروپا و قطب اقتصادی ترکیه پیشتاز است.

بر این اساس، امام‌اوغلو با اختلاف نزدیک به ۱۰ درصد همچنان پیشتاز است. این در حالی است که حزب متبوع او یعنی حزب جمهوری خواه خلق تا کنون توانسته است شهرداری آنکارا را نیز حفظ کند و ۹ کرسی دیگر شهرداری در شهرهای بزرگ سراسر کشور را هم به دست آورد.

بنابراین منصور یاواش، شهردار آنکارا نیز احتمالا جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.

بر اساس نتایج گزارش شده توسط TRT، حزب جمهوری‌خواه خلق در ۳۶ استان از ۸۱ استان ترکیه پیشتاز است.

به گزارش TRT، امام اوغلو حدود نیمی از آرای شمارش شده را در استانبول به دست آورد؛ در حالی که مراد کوروم، وزیر سابق شهرسازی از حزب عدالت و توسعه ۴۱ درصد را به دست آورد. 

هم استانبول و هم آنکارا پس از اینکه به مدت ۲۵ سال در کنترل حزب عدالت و توسعه و اسلاف اسلام‌گرای آن بودند، در نهایت در سال ۲۰۱۹ به دست گروه‌های سیاسی مخالف افتادند. امام اوغلو، شهردار کنونی استانبول با پیروزی در انتخابات شهرداری‌ها در سال ۲۰۱۹ بزرگترین ضربه انتخاباتی دو دهه اخیر را به اردوغان و حزب متبوع او یعنی حزب عدالت و توسعه وارد کرد. 

با این حال، آقای اردوغان توانست در سال ۲۰۲۳ میلادی بار دیگر به ریاست جمهوری ترکیه نائل شده و اکثریت پارلمانی را با متحدان ملی‌گرای خود کسب کند.

نتایج انتخابات روز یکشنبه می‌تواند آغازگر تغییر در سپهر سیاسی متکثر ترکیه باشد. هر چه باشد به نظر می‌رسد که انتظارات امام اوغلو برای تبدیل شدن به یک رهبر در سطح ملی در حال افزایش است.
https://mardomefarda.ir/vdcgtq9x.ak9t34prra.html
منبع : جماران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین