تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۴۷
جالب است ۰
فعال سیاسی اصولگرا گفت: درباره انتخاباتی هم که در پیش است، نوید بخش موفقیت دولت در حل بخشی از مشکلات مردم و به ثمر نشستن برنامه ها و تغییر مثبت شاخص های رفاه و معیشت است که در نتیجه موفقیت دور دوم دولت آقای رئیسی را تضمین می کند.
پیش‌بینی عضو موتلفه از دو دوره‌ای شدن ریاست جمهوری رئیسی
«آراء باطله» یکی از مهمترین چالش ها در چند انتخابات اخیر بوده است، با این وجود برخی همچنان اصرار بر انکار این موضوع دارند، آنچنان که حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه و از حامیان دولت رئیسی با ادبیاتی متفاوت می گوید؛«آراء باطله مربوط به پوچ صفتانی است که در وادیِ حیرت، مجازی و عدم درک فضای حقیقی افتاده و زیپ ذهن خود را به روی شنیدن حقیقت بسته اند.»

وقتی از او درباره پایین بودن مشارکت و ضرورت جذب ۶۰ درصدی که رأی نداده اند، می پرسیم به سبک حامیان دولت مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند را مطلوب می داند.
در ادامه گفتگوی حمیدرضا ترقی چهره سیاسی اصولگرا و از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه را می خوانید؛
*****
*آقای ترقی! در سالی که گذشت ماراتن سیاسی انتخابات را داشتیم و سال ۱۴۰۳ هم فضای کشور به تدریج درگیر انتخابات ریاست جمهوری می شود، تحلیل شما از انتخاباتی که رفت و انتخاباتی که پیش روست، چیست؟
انتخاباتی که رفت، پیروزی ملت بر کمپین تحریم انتخابات و عبور از لیستی، به گزینشی رأی دادن با گرایش به فساد ستیزی و استکبار ستیزی و عدالت خواهی و مشارکت قابل قبول مردم، احزاب و تشکلهای فرهنگی - اجتماعی و تسهیل گریِ بی سابقه دولت و صدا و سیما بود.
درباره انتخاباتی هم که در پیش است، نوید بخش موفقیت دولت در حل بخشی از مشکلات مردم و به ثمر نشستن برنامه ها و تغییر مثبت شاخص های رفاه و معیشت است که در نتیجه موفقیت دور دوم دولت آقای رئیسی را تضمین می کند.
رفتار پدرخواندگی در برخی ائتلاف های اصولگرا موجب انشقاق شده است
در چند انتخابات اخیر با زایش هایی در اردوگاه های سیاسی سنتی روبرو بودیم، خصوصا در جریان اصولگرا مشخصا در انتخابات اخیر چند لیسته شدن و کنار زدن ائتلاف های سیاسی اصلی را از سوی خرده تشکل ها را شاهد بودیم، این زایش ها را نتیجه چه چیزی می دانید؟
زایش های درون اصولگرایان و به تعبیر بهتر رویش های جدید ناشی از روحیه تحولگرایی در این جریان است و اگر نبود دغدغه افزایش مشارکت، یقینا مانع تعدد لیست ها می شد. البته، تحول خواهی، تغییر طلبی و و مردمی شدن سیاست دراین تغییر آرایش انتخاباتی تاثیر داشت و رفتار پدرخواندگی در بعضی ائتلاف ها موجب پدید آمدن این شرایط شد.
سردرگمیِ بدنه رأی اصولگرایان موقتی است!
*از دیدگاه شما آیا این انشقاق در اردوگاه های سیاسی اصلی بدنه رأی ها و افکارعمومی مرتبط با این جریانات سیاسی را سردرگم نخواهد کرد؟
به نظر می رسد تکثر پدید آمده مدیریت شده بود و لازم بود سازمان رأی نیز نوسازی شود ولی سردرگمی موقتی است.
*چقدر بی لیدر بودن جریانات سیاسی را دلیل چنین فضایی می دانید؟
لیدرها، مدتهاست نقش خود را به خرد جمعی داده اند ولی ضعف تشکیلات محوری در مقابل تکلیف محوریِ بدنه رای جریان اصولگرایی محسوس است.
آراء باطله متعلق به پوچ صفتان است!
*مشارکت ۴۱ درصدی و عدم مشارکت ۶۰ درصدی از نگاه بسیاری از تحلیلگران یک زنگ خطر جدی است، برای به صحنه آوردن آن ۶۰ درصد چه پیش زمینه هایی لازم است؟
مشارکت را اگر برمبنای واجدین شرایط انتخابات مجلس محاسبه کنیم ،نه ریاست جمهوری، که موجب کسر شدن ایرانیان خارج از کشور می شود ،مشارکت به ۴۹درصد رسیده و این آغاز سیر صعودی پیدا کردن مشارکت از انتخابات قبل است، به نظر یک پیروزی است در برابر تحریم های گسترده از سوی خارج و داخل ، ولی بطور قطع باید برای جذب و جلب مشارکت ۲۵درصد باقی مانده، تلاش همه جانبه ای از سوی دولت و مجلس و تشکلهای سیاسی و فرهنگی صورت گیرد. بقیه از دهه ۶۰ جزء مخالفین بوده اند و هستند.
*در دو انتخابات اخیر «آراء باطله» نقش زیادی داشتند، پیام این آرا به حاکمیت چیست؟ به سیاسیون و احزاب چیست؟
آراء باطله مربوط به پوچ صفتانی است که در وادیِ حیرت، مجازی و عدم درک فضای حقیقی افتاده و زیپ ذهن خود را به روی شنیدن حقیقت بسته اند. در واقع اینها، تلفات جنگ نرم و ترکیبی دشمن اند که به تشییع نیاز دارند و اندکی به درمان.
*بسیاری سال ۱۴۰۳ را سالی سخت می دانند، مشخصا در حوزه اقتصادی و دیپلماسی، مهمترین چالش نظام در سال جاری از نگاه شما چیست؟
شاخصه های اقتصادی رو به بهبود است و منطقه و جهان در حال تغییر نظم گذشته است، هرچه به قله نزدیکتر می شویم به انرژی و تلاش بیشتری نیاز است.
*دولت مستقر و مجلسی که روی کار آمده چقدر توانایی و کارآمدی مقابله با این چالش ها را دارد؟
دولت مستقر تمام تلاش خود را بکار گرفته و مجلس تازه نفس و جوان هم اگر با او هم افزایی کند، مقابله با چالش های کار دشواری نیست.
نوسازی و بهینه سازی دولت در بدنه هنوز صورت نگرفته است
*فکر می کنید دولت برای مقابله با این شرایط نیاز به بازسازی بدنه خود دارد؟
نوسازی و بهینه سازی دولت در بدنه و خط مقدم خدمت هنوز صورت نگرفته است. مافیاهای حوزه اقتصاد و خدمات که در برابر اراده دولت در حل مشکلات مردم مقاومت می کنند باید وادار به تحول گردند.
https://mardomefarda.ir/vdcc0sqi.2bq0i8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما