تاریخ انتشار :پنجشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۳۰
جالب است ۰
سرعت رشد قیمت‌ها ظرف سال گذشته در آذربایجان غربی، اردبیل و ایلام بیشتر از سایر استان‌ها بوده است
تورم کدام استان بیشتر است؟
به گزارش مردم فردا، تهران برخلاف تصور عموم، از این لحاظ جایی بین استان‌های صدرنشین ندارد و در طرف مقابل کمترین میزان تورم در استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است. جدیدترین آمارهای رسمی مشخص می‌کند در سال گذشته، هتل و رستوران، آموزش و مسکن بیشترین سرعت رشد هزینه‌ها را داشتند و اصلاحا جلوتر از تورم حرکت کردند.
نرخ تورم عمومی؛ ۳۲.۳ درصد
نرخ تورم عمومی که تعبیر درست آن نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه است، در پایان اسفند پارسال به ۳۲.۳ درصد رسید. موضوعی که مشخص می‌کند میزان افزایش هزینه خانوار ایرانی در آخرین ماه سال ۱۴۰۲، به اندازه ۳۲.۳ درصد نسبت به اسفند ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده.

نرخ تورم عمومی که معمولا به شکل ماهانه از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود، شامل همه‌جور هزینه‌ها اعم از اقامت در هتل و خوردن غذا در رستوران و هزینه‌های مربوط به خرید بسته اینترنت و ارتباطات می‌شود و داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد رقم ۳۲.۳ درصدی که در اسفند به ثبت رسیده، کمترین سطح از تیرماه سال ۹۹ به این طرف است.نرخ تورم عمومی در ماه‌های ابتدایی سال گذشته تا مرز ۵۵ درصد بالا رفت بود، اما نهایتا با اتمام سال ۱۴۰۲ در محدوده ۳۲ درصد به کارش پایان داد.

نرخ تورم در کدام استان بیشتر است؟

نرخ تورم خوراکی در پایان سال گذشته حدود هفت درصد کمتر از تورم عمومی بوده استسبقت هزینه‌های آموزش و مسکن از تورم عمومی

نرخ تورم به شکل متوسط نزدیک ۳۲ درصد اعلام شده، اما بررسی‌های مرکز آمار ثابت می‌کند سرعت رشد قیمت‌ها در همه بخش‌ها یکسان نیست و مثلا میزان افزایش هزینه‌ها در قسمت آموزش و مسکن نسبت به حمل‌ونقل بیشتر بوده است.

نرخ تورم حوزه آموزش در سال گذشته ۴۱.۴ درصد و نرخ تورم مسکن ۴۱.۲ درصد به ثبت رسیده است. موقع اقامت در هتل و خوردن غذا در رستوران، هزینه‌های جداگانه‌ای از ما دریافت می‌شود و همین اتفاق باعث می‌شود معمولا نرخ تورم در این بخش بیشتر از بقیه موارد باشد. طوریکه در پایان ۱۴۰۲ نیز نرخ تورم هتل و رستوران تقیریبا ۵۰ درصد یعنی حدود ۱۸ درصد بیشتر از تورم عمومی بوده است.

نرخ تورم در طرف مقابل در حوزه ارتباطات کمتر از بقیه قسمت‌ها تخمین زده شده است؛ کمتر از ۱۸ درصد. آنطرو که مرکز آمار می‌گوید، هزینه‌های مربوط به خوراکی و بهداشت و درمان نیز با سرعتی کمتر از نرخ تورم عمومی در سال گذشته حرکت کرده و این اتفاق در حوزه‌های دیگری مثل تفریح و فرهنگ، دخانیات و پوشاک و کفش برعکس بوده است.

 

تفاوت نرخ تورم در ۳۱ استان کشور

نرخ تورم عمومی در استان‌های مختلف کشور تفاوت دارد و طبق بررسی‌های مرکز آمار بیشترین میزان افزایش قیمت‌ها در سال گذشته به مردم ساکن استان آذربایجان غربی تحمیل شده است.

نرخ تورم عمومی در استان آذربایجان غربی در پایان سال ۱۴۰۲ دقیقا ۳۶.۷ درصد محاسبه شده است که این عدد ۴.۴ درصد بالاتر از نرخ تورم عمومی در کل کشور است.

نرخ تورم عمومی از این نظر، بعد آذربایجان غربی به ترتیب در استان‌های اردبیل و ایلام (۳۵.۷ درصد)، اصفهان و کرمان (۳۵.۲ درصد) و یزد (۳۵ درصد) بیشتر احساس شده و بد نیست بدانید تهران در بالانشین‌های این فهرست جایی ندارد.

نرخ تورم عمومی در استان تهران حدود ۳۱.۲ درصد به ثبت رسیده است؛ ۱.۱ درصد زیر تورم عمومی. در استان سیستان و بلوچستان نیز نرخ تورم عمومی کمتر از بقیه استان‌ها اعلام شده و این شاخص فعلا چیزی نزدیک ۲۲ درصد است.

 

تفاوت نرخ تورم در ۳۱ استان کشور

استان

نرخ تورم

آذربایجان شرقی

31.9 درصد

آذربایجان غربی

36.7 درصد

اردبیل

35.7 درصد

اصفهان

35.2 درصد

البرز

34.9 درصد

ایلام

35.7 درصد

بوشهر

27.2 درصد

تهران

31.2 درصد

چهارمحال و بختیاری

31.1 درصد

خراسان جنوبی

33.7 درصد

خراسان رضوی

32.5 درصد

خراسان شمالی

29.7 درصد

خوزستان

32.3 درصد

زنجان

27.2 درصد

سمنان

30.9 درصد

سیستان و بلوچستان

22.2 درصد

فارس

33.0 درصد

قزوین

34.3 درصد

قم

31.1 درصد

کردستان

34.8 درصد

کرمان

35.2 درصد

کرمانشاه

33.1 درصد

کهگیلویه ‌و بویراحمد

34.0 درصد

گلستان

31.0 درصد

گیلان

33.8 درصد

لرستان

30.7 درصد

مازندران

30.7 درصد

مرکزی

30.3 درصد

هرمزگان

34.6 درصد

همدان

29.4 درصد

یزد

35.0 درصد
https://mardomefarda.ir/vdcae6nu.49ny615kk4.html
منبع : دیده بان ایران
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین