تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۴۱
جالب است ۰
نخست‌وزیر اسبق فنلاند با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه، رئیس‌جمهور جدید این کشور شد.
پیروزی نخست‌وزیر سابق فنلاند در انتخابات ریاست‌ جمهوری
به گزارش مردم فردا،«الکساندر استاب»، نخست‌وزیر اسبق فنلاند در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه توانست رقیبش «پکا هاویستو»، وزیر امور خارجه سابق را شکست داده و تبدیل به سیزدهمین رئیس جمهور این کشور شود.

بر اساس نتایج این انتخابات که از سوی رسانه‌های محلی فنلاند منتشر شده، الکساندر استاب که نامزد حزب محافظه‌کار «ائتلاف ملی» است، توانست ۵۱.۶ درصد از آرا را به دست بیاورد، در حالی که هاویستو از «حزب سبز» توانست ۴۸.۴ درصد آرا را کسب کند.

استاب این پیروزی را «بزرگ‌ترین افتخار» زندگی خود خوانده و گفت وظیفه ریاست جمهوری مهمتر از اشخاص است.

او در کنفرانسی مطبوعاتی بیان کرد: «من هر روز نهایت تلاشم را خواهم کرد و منافع فنلاند را در اولویت قرار خواهم داد. می‌خواهم رئیس‌جمهور کل ملت باشم. قطعا از اینکه فنلاندی‌ها به‌شکلی گسترده در انتخابات رای دادند و من فرصت خدمت به عنوان رئیس‌جمهور را به دست آورده‌ام، خوشحال و قدردان هستم.»

به این ترتیب، الکساندر استاب جای سائولی نینیسته، کسی که به خاطر ایفای نقش در حفظ روابط نزدیک با روسیه شهرت پیدا کرد و بعد از دو دوره ریاست جمهوری ۶ ساله از این سمت کنار می‌رود، خواهد گرفت.

انتخابات ریاست جمهوری اخیر فنلاند با توجه به پیوستن اخیر این کشور به ائتلاف ناتو و موضع بی سابقه‌ای که علیه روسیه اتخاذ کرد یکی از مهم‌ترین انتخابات‌ها به لحاظ تاریخی تلقی می‌شود.

رئیس‌جمهور فنلاند معمولا سیاست‌گذاری‌های امنیتی و خارجی کشورش را تعیین می‌کند، همکاری نزدیکی با دولت دارد و به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در نظر گرفته می‌شود.

فنلاند در ماه آوریل گذشته تبدیل به سی و یکمین عضو ائتلاف ناتو شده و به چند دهه موضع عدم تعهد نظامی خود در واکنش به جنگ در اوکراین پایان داد.

انتظار می‌رود که الکساندر استاب در نشست های ناتو به عنوان نماینده فنلاند شرکت کند.

هاویستو پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را به استاب تبریک گفت و تاکید داشته که در عرصه سیاست، برای او پیروزی‌ها و شکست‌های انتخاباتی اهمیت ندارند. او در یک کنفرانس مطبوعاتی بعد از انتخابات بیان داشت: «مهم‌ترین چیز این است که انتخابات با روحیه‌ای خوب برگزار شده و در فنلاند شکاف پیش نیاید.»

روسیه به دنبال راهیابی فنلاند به ناتو هشدار داد که «برای رسیدگی به تهدیدات امنیتی تدابیر تلافی‌جویانه اتخاذ خواهد کرد.» ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه غرب را متهم کرد به این که با کشاندن فنلاند به ناتو بین مسکو و هلسینکی اختلاف ایجاد کرده است.

فنلاند در ماه دسامبر مرز خود با روسیه را بعد از متهم کردن مسکو به دست داشتن در آنچه «حملات ترکیبی» و کمک عمدی به مهاجران غیرقانونی برای ورود به خاک فنلاند خواند، مسدود کرد.
https://mardomefarda.ir/vdccpiqi.2bq1s8laa2.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین