تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۲۹
جالب است ۰
ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای شدیداللحن ضمن محکومیت حمله اخیر ترکیه به فرودگاه «عربت» در سلیمانیه، سفیر ترکیه را احضار کرد.
بیانیه شدیداللحن ریاست جمهوری عراق علیه ترکیه
به گزارش مردم فردا،ریاست جمهوری عراق، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)، اعلام کرد به دنبال حمله پهپادی به فرودگاه «عربت» در سلیمانیه، مسئولان وزارتخانه‌های امنیتی عراق و سفیر ترکیه در بغداد احضار شده‌اند.

ترکیه، عصر روز گذشته (دوشنبه)، در حمله‌ای پهپادی فرودگاه کشاورزی عربت در شمال عراق را هدف قرار داد که به دنبال این حمله ۳ نیروی مبارزه با تروریسم عراق کشته شدند.

ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای شدیداللحن تاکید کرد که بعد از احضار سفیر ترکیه در بغداد در اعتراض به حمله روز گذشته ترکیه به سلیمانیه یادداشتی اعتراضی به وی تسلیم شده است.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد: «هر روز، حملات نظامی سیستماتیک به خاک عراق و به طور مشخص به منطقه کردستان بدون هیچ گونه توجیه نظامی یا امنیتی تشدید می‌شود. در این تجاوزات، غیرنظامیان بی‌گناه، مقرهای نظامی و امنیتی هدف گرفته شده‌اند. ما پیشتر به نهادهای ذیربط ترکیه‌ای بارها توضیح داده‌ایم عراق به منظور پر کردن خلأهایی که ترکیه فکر می‌کند محل نفوذ افرادی هستند که می خواهند به امنیتش خدشه وارد کنند،  برای برگزاری نشست با نهادهای امنیتی ذیربط آماده است؛ اما دریغ از یک پاسخ واقعی به درخواست‌هایمان».

در ادامه این بیانیه آمده است: «برخی تخلفات امنیتی و بعضا عملیات نظامی بین کشورهای همسایه امری محتمل است؛ اما حمله نظامی پی‌درپی به شهرها، غیرنظامیان و همچنین نظامیان، مسئله‌ای که حقوق بین‌الملل آن را مردود می‌داند و با اصل حسن‌همجواری در تعارض است، بخصوص اگر این حملات با تسلیحاتی مانند پهپاد انجام شود که تنها در جنگ‌های علنی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ پهپادهایی که به ابزار عادی برای تجاوزات ترکیه در خاک عراق مبدل شده‌اند. این مسئله امنیت و ثبات عراق امروز را که از سال ۲۰۰۳ تاکنون شاهد آن نبود، تهدید می‌کند و ما قویا این تجاوزهای مکرر به شهرهای امن کردستان را محکوم می‌کنیم».
https://mardomefarda.ir/vdcbwzb5.rhbgspiuur.html
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین