تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۲۲
جالب است ۰
یکی از سناتورهای ارشد آمریکایی به دولت واشنگتن تاکید کرد تا علیه رئیس جمهوری آذربایجان تحریم وضع کند. او، علی‌اف را به آغاز کارزار نسل کشی علیه اقلیت ارامنه در قره باغ متهم کرد؛ اتهامی که باکو آن را رد کرده است.
سناتور آمریکایی خواستار تحریم الهام علی‌اف شد
به گزارش مردم فردا،به نقل از خبرگزاری فرانسه، ارمنستان دولت باکو را به دامن زدن به بحران بشری به وسیله بستن تنها مسیر ارتباطی ایروان به قره باغ متهم می‌کند اگرچه مقام‌های منطقه‌ای قره باغ روز سه شنبه گفتند که یک کاروان کمک از روسیه وارد این منطقه شده است.
سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از سه دور مذاکرات صلح به سرپرستی ایالات متحده بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان استقبال کرد؛ اما خواستار اقدامی علیه الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز شده است.
وی گفت: دولت باکو کارزاری اقدامات وحشتناکی به راه انداخته که مصداق نسل کشی علیه ارامنه در قره باغ است. ما باید افرادی که مقصر این کارزار پاکسازی قومی هستند، مسؤول بدانیم.
این سناتور آمریکایی همچنین گفت: ما باید آنها از جمله علی‌اف را با تحریم هدف قرار دهیم. ما باید دسترسی آنها به پول نفت و ثروت را که در تمامی موسسات مالی سراسر جهان دارند، قطع کنیم.
وی به اظهارات «لوئی مورنو اوکامپو»، دادستان سابق دیوان کیفری بین‌المللی اشاره کرد که دولت باکو را متهم کرده بود با ایجاد موانع بر سر راه ارسال مواد غذایی به قره باغ یک سلاح نسل کشی غیرملموس و ناپیدای قحطی ایجاد کرده است.
اما دولت باکو این اتهام را رد کرد. یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود نیز گفت، وزارت خارجه این کشور به شدت نگران وضعیت بشری در قره باغ است.
ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای به دست گرفتن کنترل قره باغ دو جنگ داشتند که آخرین آن سال ۲۰۲۰ بود، زمانیکه جمهوری آذربایجان اراضی که برای چندین دهه تحت کنترل ایروان بود را پس گرفت.
https://mardomefarda.ir/vdcaainu.49nwm15kk4.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین