تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۰
جالب است ۰
آتش‌بس در سودان بر اساس توافقنامه جده بین ارتش و نیروهای واکنش سریع از عصر دوشنبه وارد فاز اجرایی شد، در حالی که آمریکا تاکید کرد که این توافق برای اولین بار تحت نظارت بین‌المللی قرار خواهد گرفت.
آتش‌بس در سودان وارد فاز اجرایی شد
به گزارش مردم فردا،به نقل از الجزیره، پس از نبردهای شدید از پنج هفته پیش بین ارتش و نیروهای واکنش سریع، شنبه گذشته در جریان مذاکرات شهر جده، با میانجیگری عربستان و آمریکا، این توافق آتش‌بس حاصل شد.

آتش‌بس در ساعت ۱۹:۴۵ به وقت گرینویچ و ۹:۴۵ شب به وقت سودان با هدف اجازه دادن به ارسال کمک‌های بشردوستانه آغاز شد.


این آتش‌بس قابل تمدید به مدت هفت روز ادامه دارد. دو طرف به میانجی‌های سعودی و آمریکایی تعهد خود را مبنی بر عدم دستیابی به دستاوردهای نظامی اعلام کردند.

اگرچه جنگ در طول توافق‌های آتش‌بس قبلی ادامه داشت؛ اما این اولین آتش‌بسی است که پس از مذاکرات به طور رسمی بر سر آن توافق شده است.

با این حال، اندکی پس از اجرایی شدن آتش‌بس جدید، خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که خارطوم شاهد نبرد بین دو طرف درگیری بدون ارائه جزئیات بیشتر بود.

رویترز همچنین به نقل از ساکنان پایتخت سودان گزارش داد که جنگنده‌هایی اواخر عصر دوشنبه با اجرایی شدن آتش‌بس بر فراز مناطقی از شهر به پرواز درآمدند.

پیش از اجرای آتش‌بس نیز جنگنده‌های ارتش سودان اهداف نیروهای واکنش سریع در شرق نیل را در میان صدای توپ‌های ضد هوایی بمباران کردند.

خبرنگار الجزیره از شنیدن صداهای انفجار در مرکز خارطوم و برخی محله‌ها در مرکز و جنوب عمران خبر داد و همچنین به پرواز شدید هواپیماهای جنگی و شنیدن صدای ضدهوایی از مقرهای نیروهای واکنش سریع در تعدادی از محله‌های جنوب ام درمان اشاره کرد.

فولکر پرتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به سودان نیز گفت که جنگ در سودان با وجود تعهد دو طرف به عدم دستیابی به دستاوردهای نظامی قبل از اجرای آتش‌بس ادامه دارد.

پرتس طی یک جلسه با اعضای شورای امنیت سازمان ملل افزود که توافق آتش‌بس قابل تمدید است و باید به غیرنظامیان اجازه حرکت دهد و کمک‌های بشردوستانه به آنها برسد. وی بار دیگر خواستار پایان جنگ و بازگشت به گفتگو شد.

از سوی دیگر، پرتس نسبت به افزایش "بعد قومی" درگیری نظامی که ماه گذشته در سودان آغاز شد و تأثیر بالقوه آن بر کشورهای همسایه هشدار داد.

وی گفت: "بعد قومی در حال رشد درگیری، کشور را به یک درگیری طولانی مدت می‌کشاند و پیامدهای آن به منطقه سرایت می‌کند."
https://mardomefarda.ir/vdcba0b8.rhbwfpiuur.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین