تاریخ انتشار :يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۳
جالب است ۰
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که توافق آتش‌بس در سودان ۴۸ ساعت پس از امضا اجرایی می‌شود و ممکن است با موافقت ارتش و نیروهای واکنش سریع تمدید شود. وزارت خارجه عربستان نیز شامگاه شنبه اعلام کرد طرفین درگیر در سودان توافقنامه‌ای برای آتش‌بس هفت روزه و قابل تمدید در جده امضا کردند.
موافقت طرفین درگیری در سودان با آتش‌بس قابل تمدید ۷ روزه
به گزارش مردم فردا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: "این توافق شامل توافق طرف‌های درگیر برای تسهیل تحویل و توزیع کمک‌های بشردوستانه، احیای خدمات اولیه و خروج نیروها از بیمارستان‌ها و تاسیسات عمومی است."
این بیانیه می‌افزاید: «این توافق شامل تسهیل عبور و مرور امن عوامل بشردوستانه و دسترسی به کالاهای ضروری است که امکان انتقال بدون مانع آنها را فراهم می‌کند».
در این بیانیه اشاره شده است که "دو طرف متعهد شدند که در طول ۴۸ ساعت قبل از آغاز آتش‌بس بشردوستانه به دنبال دستاوردهای میدانی نباشند."
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که با عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان، مذاکرات جاری برای دستیابی به یک آتش بس موثر کوتاه مدت را بررسی کرده است.
بلینکن در توییتی در حساب کاربری خود نوشت: «در یک گفت‌وگوی تلفنی با رئیس شورای حاکمیتی سودان درباره مذاکرات جاری برای دستیابی به یک آتش‌بس مؤثر در کوتاه‌مدت به منظور تسهیل کمک‌های بشردوستانه و احیای خدمات اولیه برای مردم سودان صحبت کردم.»
وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که بلینکن به ژنرال البرهان بر اهمیت پایبندی به نتایج مذاکرات جده با هدف دستیابی به یک آتش‌بس مؤثر تاکید کرد.
براساس گفته وزارت خارجه آمریکا، بلینکن تاکید کرد که توافق در مذاکرات جده امکان ارائه کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی مورد نیاز مردم سودان را فراهم می‌کند. وی خاطرنشان کرد که ایالات متحده مصمم به انتقال به یک حکومت غیرنظامی دموکراتیک در سودان است و ادامه خشونت در سودان و کشتار غیرنظامیان طی درگیری‌ها را محکوم می‌کند.
فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان صبح امروز گفت که توافق آتش‌بس بارقه امیدی به مردم سودان می‌دهد و گامی در مسیر درست است.
وزیر امور خارجه عربستان در اظهارات خود پس از امضای توافقنامه بین نمایندگان نیروهای مسلح سودان و نیروهای واکنش سریع، بر اصرار عربستان به امنیت و ثبات سودان و ملت برادر تاکید کرد.
عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا شنبه اعلام کردند عصر دوشنبه، آتش‌بس سودان به مدت یک هفته به اجرا در می‌آید مضافا اینکه دو طرف به گفت‌وگوها در جده ادامه می‌دهند.
بر اساس بیانیه دو طرف عربستان و آمریکا اعلام کردند که توافقنامه آتش‌بس کوتاه مدت در جده توسط نمایندگان ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع امضا شد.
دو کشور افزودند: توافق آتش‌بس کوتاه‌مدت که ۴۸ ساعت پس از امضا لازم‌الاجرا می‌شود، به مدت ۷ روز اعتبار دارد و با توافق دو طرف قابل تمدید است.
به گفته دو کشور، «آتش‌بس از روز دوشنبه ساعت ۰۹:۴۵ شب (۱۹:۴۵ به وقت گرینویچ) به وقت خارطوم اجرایی خواهد شد.
ائتلاف «نیروهای آزادی و تغییر» در سودان صبح یکشنبه از توافقی که عصر دیروز شنبه در جده بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای واکنش سریع امضا شد، استقبال کردند.
نیروهای آزادی و تغییر در بیانیه‌ای از همه طرف‌ها خواست تا به طور کامل به اصول توافق جده پایبند باشند و آتش‌بس کوتاه‌مدت و ترتیبات بشردوستانه را رعایت کنند.
درگیری بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای واکنش سریع به رهبری محمد حمدان دقلو "حمیداتی" در ۱۵ آوریل پس از اختلاف نظر در مورد طرح‌های ادغام "واکنش سریع" در ارتش و تسلسل فرماندهی در آینده تحت یک توافقنامه پشتیبانی شده در سطح بین‌المللی آغاز شد.
https://mardomefarda.ir/vdcc4eqs.2bq4x8laa2.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین