تاریخ انتشار :يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۱
جالب است ۰
نخست وزیر انگلیس در پی دیدارش با رئیس جمهور اوکراین گفت، حمایت لندن از کی‌یف "هرگز متزلزل نخواهد شد."
ریشی سوناک: حمایت انگلیس از اوکراین هرگز متزلزل نخواهد شد
به گزارش مردم فردا،به نقل از پایگاه پرس اسوسیشن، ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس گفت، از بابت توافق گروه متحدان اوکراین بر سر اهمیت ارائه تجهیزات نظامی پیشرفته مورد نیاز به ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین خرسند است.

زلنسکی امروز یکشنبه در هیروشیمای ژاپن نشستهایی را با رهبران کشورهای غربی بزرگ دارد.


او بعد از مجوزی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به متحدان غربی برای دادن جنگنده‌های پیشرفته اف-16 به اوکراین داد در آستانه برآورده شدن یکی از مطالباتش از متحدان غربی خود برای دریافت این جنگنده‌ها قرار دارد.

دفتر نخست وزیر انگلیسی اعلام کرد، ریشی سوناک، زلنسکی را در جریان "پیشرفت بسیار مثبت" حاصل شده درخصوص موضوع جنگنده‌ها در زمان برگزاری نشست‌شان در شهر هیروشیمای ژاپن قرار داد.

سوناک در بیانیه‌ای گفت: "گروه هفت زمانی به عنوان گروه هشت مطرح بود. روسیه در سال 2014 به دلیل انضمام غیرقانونی شبه جزیره کریمه و سواستفاده فاحش از حقوق بشر و حاکمیت قانون از این گروه اخراج شد."

او اضافه کرد: "با گذشت 9 سال از آن زمان، گروه هفت با پذیرش زلنسکی، طی امروز در هیروشیما، یک پیام فوق‌العاده قدرتمند را می‌فرستد."

سوناک ادامه داد: "این گروه به جهان می‌گوید که در کنار مردم اوکراین در مواجهه آنها با یک حمله وحشتناک می‌ایستد. و ابراز می‌کند که توسل به سرکوب و زور بی رحمانه باعث پیروزی بر آزادی و خودمختاری نخواهد شد. حمایت انگلیس از بخش دفاعی اوکراین با ارائه تانک‌های چلنجر تا موشکهای دوربرد و آموزش به خلبانهای اوکراینی، هرگز متزلزل نخواهد شد."

نخست وزیر انگلیس اظهار کرد: "من خرسندم که گروه هفت بر سر اهمیت ارائه تجهیزات نظامی پیشرفته مورد نیاز زلنسکی برای پیروز شدن در این جنگ و موفق شدن به عنوان یک کشور دموکراتیک و آزاد توافق کرده است."

سوناک و زلنسکی بعد از فرود هواپیمای حامل رئیس جمهور اوکراین در ژاپن یک نشست غیررسمی صمیمانه را در روز شنبه برگزار کردند.

نخست وزیر انگلیس در ابتدای دیدار با زلنسکی او را در آغوش کشیده، به پشت او زده و گفت: "خوب است که شما را می‌بینم. شما موفق به انجامش شدید."

زلنسکی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا روز شنبه یک روز خوب برای اوکراین بوده، لبخند زده، سرش را تکان داده و گفت: از شما بسیار متشکرم."

زلنسکی در توئیتی نوشت: "امروز صلح نزدیک‌تر خواهد شد."

دفتر نخست وزیر انگلیس درباره دیدار وی با رئیس جمهور اوکراین گفت: نخست وزیر انگلیس، زلنسکی را در جریان پیشرفت بسیار مثبتی که تا کنون در گروه هفت از جمله در زمینه اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه و ارائه جنگنده‌ها به کی‌یف حاصل شده، قرار داد. این رهبران مشتاق به پیشبرد مذاکرات با کشورهای گروه هفت و دیگر شرکا در خصوص حمایت از اوکراین و برخورد با رفتار غیرقانونی و بی ثبات کننده روسیه هستند.

آلکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری تاس گفت: "ما می‌توانیم ببینیم که کشورهای غربی به پایبندی به یک سناریوی تشدید درگیری که حامل ریسک‌های عظیمی برای آنها است ادامه می‌دهند."

او خاطرنشان کرد: در هر صورت ما این موضوع را هنگام تهیه برنامه‌های خود در نظر خواهیم گرفت. ما همه تدابیر لازم برای دستیابی به اهدافمان را داریم.
https://mardomefarda.ir/vdci5qaz.t1avu2bcct.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین