تاریخ انتشار :شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۰
جالب است ۰
معاملات اوراق گواهی سکه در بازار سرمایه حاکی از آن است که حجم معاملات اوراق «سکه مرکزی» در حال افزایش است.
جزئیات معاملات «اوراق گواهی سکه» بانک مرکزی
به گزارش مردم فردا،بانک مرکزی در جهت تقویت پول ملی و همچنین از بین بردن حباب سکه طلا اقدام به راه اندازی اوراق گواهی سکه کرده است. معاملات این اوراق که در بازار سرمایه با نماد «سکه مرکزی» معامله می‌شود، از تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱ در بازار سرمایه شروع شده است.

معاملات اوراق گواهی سکه حاکی از آن است که «سکه مرکزی» هم اکنون در قیمت یک میلیون و ۶۵۹ هزار ریال ایستاده است.

لازم به ذکر است که هر اوراق گواهی سکه به ۱۰۰ قسمت تقسیم شده است، بنابراین برای این که به قیمت واقعی سکه دست یابید، باید دو تا صفر به قیمت اوراق گواهی سکه اضافه و در مقابل دو تا صفر از حجم معاملات این اوراق کم کنید.


به توجه به جدول فوق، اوراق «سکه مرکزی» در ۱۳ روز معاملاتی ۷۲ هزار ریال افزایش قیمت را تجربه کرده است و از قیمت ۱,۵۸۷,۵۰۰ ریال به ۱۶۵۹۸۸۶ ریال افزایش یافته است، یعنی در ۱۳ روز معاملاتی نزدیک به ۴.۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

بدین ترتیب روند قیمتی و همچنین حجم معاملات «سکه مرکزی» در حال افزایش است و در آخرین روز معاملتی حجم معاملات به ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد رسیده است.

سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، ۶ ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی خواهد بود.

معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق در صورت تمایل به فروش اوراق زودتر از سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به قیمت روز به فروش برسانند.

بانک مرکزی تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به قیمت روز را متعهد می‌شود.

https://mardomefarda.ir/vdcfyedy.w6djmagiiw.html
منبع : ایبنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین