تاریخ انتشار :شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۸
جالب است ۰
روسیه در جلسه شورای امنیت قطعنامه‌ای درباره الحاق چهار منطقه از اوکراین به خاک فدراسیون روسیه را وتو کرد.
روسیه قطعنامه شورای امنیت را وتو کرد
به گزارش مردم فردا،روسیه امشب قطعنامه شورای امنیت که در آن الحاق چهار منطقه از اوکراین به خاک روسیه محکوم شده بود را وتو کرد. چین به این قطعنامه رأی ممتنع داد.

این قطعنامه به صورت مشترک توسط آمریکا و آلبانی در شورای امنیت ارائه شده بود و در آن همه‌پرسی‌ها در ۴ منطقه اوکراین برای پیوستن به روسیه غیرقانونی توصیف و محکوم شده بود.

از میان ۱۵ عضو شورای امنیت ۱۰ کشور به آن رأی مثبت داده و ۴ کشور رأی ممتنع دادند. روسیه تنها کشور مخالف قطعنامه بود که از حق وتوی خود برای بلااثر کردن آن استفاده کرد.

ساعاتی قبل‌تر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و سران دونتسک، لوهانسک، خِرسون و زاپروژیا، اسناد پیوستن این چهار منطقه به فدراسیون روسیه را امضا کردند. این اتفاق بعد از همه پرسی‌هایی که در این مناطق برگزار شد رخ داد.

همه‌پرسی الحاق این مناطق به روسیه از جمعه (۲۳ سپتامبر) آغاز شد و تا ۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) ادامه داشت. به گزارش رویترز، مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا در مجموع حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

در منطقه دونتسک ۹۹.۲۳% از پیوستن به روسیه حمایت کردند. نرخ مشارکت در این همه‌پرسی ۹۷.۵۱% گزارش شد. در لوهانسک هم ۹۸.۴۲% به نفع پیوستن به روسیه رأی دادند. در خرسون، میزان حمایت ۸۷.۵% و در زاپروژیا، ۹۰.۱% بود.

تحلیلگران بر این باورند که با الحاق این مناطق به روسیه، تحولات در شرق اروپا می‌تواند وارد فاز جدیدی شود. مسکو از این پس هرگونه تعرض به چهار منطقه مزبور را اقدام نظامی علیه روسیه تلقی خواهد کرد و ممکن است واکنش سختی از خود نشان دهد.

پیش از این، شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ با برگزاری همه‌پرسی از اوکراین جدا و به خاک روسیه ضمیمه شد که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است.
https://mardomefarda.ir/vdceno8z.jh8wvi9bbj.html
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین