تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۷
جالب است ۰
هم‌زمان با گزارش‌ها از کی‌یف درباره پیشروی نیروهای اوکراینی در کناره شرقی رودخانه "اوسکیل" پیشروی کرده‌اند، ولودیمیر زلنسکی بر پس‌گرفتن مناطق تحت کنترل روسیه متعهد شد.
اوکراین از بازپس‌گیری برخی مناطق اطراف خارکیف خبر داد
به گزارش مردم فردا،به نقل از خبرگزاری رویترز، اوکراین مدعی شد که عبور از اوسکیل یکی دیگر از مهم‌ترین ضدحمله‌های اوکراین در منطقه شمال شرق خارکیف محسوب می‌شود. نیروهای مسلح این کشور اواخر روز یکشنبه در کانال تلگرامی خود نوشتند که "نیروهای اوکراینی از اوسکیل عبور کرده‌اند و از دیروز اوکراین کنترل کناره شرقی این رودخانه را در دست دارد."

سرهی گایدای، فرماندار لوهانسک در تلگرام نوشت: «منطقه لوهانسک دقیقا همسایه مجاور آن است. پس‌گرفتن مناطق تحت کنترل روسیه خیلی دور نیست.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین یکشنبه شب طی ویدئو شبانه خود گفت: «شاید برخی از شما تصور کنید که ما پس از چند سری پیروزی، نوعی وقفه خواهیم داشت... اما هیچ توقفی در کار نیست. آماده‌سازی‌هایی برای مراحل بعدی وجود دارد... اوکراین باید آزاد شود. تمامش.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفت که پیروزی برای اوکراین به معنای "بیرون کردن تمام نیروهای روسی از کل اوکراین" است و همچنین خاطرنشان کرد تا زمانی که این درگیری ادامه یابد، آمریکا از کی‌یف حمایت می‌کند.

وی روز یکشنبه طی مصاحبه‌ای با برنامه "شصت دقیقه" تلویزیون سی‌بی‌اس عنوان داشت: «پیروزی این جنگ در اوکراین بدین معناست که روسیه تماما از اوکراین خارج شود و حاکمیت این کشور را بشناسد. اوکراینی‌ها در حال شکست روسیه هستند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه ادعا کرد که روسیه در اهدافش "آن طور که مردم می‌پنداشتند، ماهر و توانا نبوده است."

همچنین وزارت دفاع انگلیس در بیانیه‌ای  مدعی شد که  نیروهای روسی در مرز با مشکلات و موانعی مواجه می‌شوند و احتمالا حملات گسترده‌ای را علیه زیرساخت‌های غیرنظامی انجام داده و همچنین حملات خود را گسترش می‌دهند.

روز جمعه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ضد حمله اوکراین را "کم‌اهمیت" خواند و گفت اگر نیروهای روسی تحت فشار بیشتری قرار بگیرند، مسکو با "قاطعیت بیشتری" پاسخ خواهد داد.

از طرف دیگر، هنگامی که از جو بایدن پرسیده شد، اگر پوتین استفاده از تسلیحات هسته‌ای و شیمیایی را درنظر بگیرد، پیغام رئیس‌جمهوری آمریکا به همتای روسی خود چیست، بایدن گفت: «استفاده نکن! نکن! نکن! با استفاده از این تسلیحات، تصویر این جنگ را برخلاف هر چیزی از زمان جنگ‌جهانی دوم تغییر خواهی داد.»

ولودیمیر زلنسکی روز شنبه طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز، روسیه را به "جنایات جنگی" در شمال شرق اوکراین متهم و وضعیت در مناطق تازه آزادشده در شمال شرق اوکراین را با شهر "بوچا" مقایسه کرد. اوکراین ادعا می‌کند که در شهر "ایزیوم" که به تازگی نیروی‌های روسی این منطقه را ترک کرده‌اند، گورهای دسته‌جمعی کشف شده است.
https://mardomefarda.ir/vdcbwsb8.rhb50piuur.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین