تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۲
جالب است ۰
رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت، توافق صادرات غلات اوکراین که میان ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین امضا شد، "محصول" موفقیت دیپلماتیک آنکاراست.
اردوغان، توافق صادرات غلات اوکراین را "موفقیت دیپلماتیک" خواند
به گزارش مردم فردا،به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از نشست روز دوشنبه کابینه در آنکارا گفت: همه قبول دارند که اقدامات صورت گرفته برای غلبه بر بحران غلات که جهان با دقت آن را تحت نظر دارد، محصول تلاش‌های کشور ماست.

وی افزود: این اقدام که با ابتکارعمل رهبری کشور ما صورت گرفت، یک موفقیت دیپلماتیک مهم محسوب می‌شود.

این اظهارات اردوغان پس از آن مطرح شد که نخستین کشتی حامل غلات اوایل روز دوشنبه بندر اودسا اوکراین را به مقصد لبنان ترک کرد. کشتی "رازونی" حامل بسته‌های غله امروز (سه‌شنبه) وارد استانبول خواهد شد و پس از بازرسی‌های لازم، مسیر خود را به سوی لبنان ادامه دهد. محموله این کشتی ۲۶ هزار و ۵۲۷ تن غلات است.

اردوغان گفت: گره غلات در استانبول باز شد.

ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین ۲۲ ژوئیه سال جاری میلادی توافقی را برای بازگشایی سه بندر اودسا، چرنوگورسک و یوژنی در اوکراین به منظور صادرات غلاتی که ماه‌ها بود به خاطر جنگ کنونی میان کی‌یف و مسکو در آنجا گیر کرده، امضا کردند؛ جنگی که اکنون شش ماه از آغازش می‌گذرد.

روز چهارشنبه یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات در استانبول به طور رسمی افتتاح شد که شامل نمایندگانی از ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین است تا امکان حمل و نقل ایمن مواد غذایی و کودهای شیمیایی تجاری از این سه بندر کلیدی اوکراین در دریای سیاه توسط کشتی‌های تجاری را به وجود آورد.
https://mardomefarda.ir/vdchm-nz.23nv-dftt2.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین