تاریخ انتشار :يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰
جالب است ۰
به دنبال ناآرامی‌های شنبه در بغداد، رئیس اقلیم کردستان عراق خواستار گفت‌وگوی طرف‌های مختلف در اربیل برای خروج از بحران سیاسی عراق شد.
دعوت بارزانی از احزاب عراقی برای "گفت‌وگوهای فراگیر" در اربیل
به گزارش مردم فردا،به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی در واکنش به تظاهرات شنبه حامیان جریان صدر در بغداد اظهار کرد: ما با نگرانی شدید شرایط سیاسی و تحولات عراق را دنبال می‌کنیم و از احزاب سیاسی مختلف می‌خواهیم تا به خویشتن‌داری متعهد باشند و گفت‌وگوی مستقیمی را با هدف حل و فصل مشکلات آغاز کنند.

وی گفت: پیچیدگی بیشتر در مسائل با توجه به این شرایط حساس، صلح، امنیت اجتماعی و ثبات را در کشور به خطر می‌اندازد.

نیچروان بارزانی افزود: ما همزمان با احترام به حق تظاهرات مسالمت‌آمیز بر ضرورت و اهمیت حفاظت از نهادهای دولتی و حفظ امنیت شهروندان و کارمندان دولت تاکید می‌کنیم.

وی ادامه داد: ملت عراق مستحق زندگی، حال و آینده بهتر هستند و وظیفه و مسئولیت مشترک همه طرف‌ها و احزاب این است که با هم همکاری کنند تا عراق را از این شرایط خارج کنند.

بارزانی درباره بن‌بست سیاسی در عراق نیز تاکید کرد: اقلیم کردستان مانند همیشه بخشی از راه‌حل خواهد بود و به همین دلیل از طرف های سیاسی مربوطه در عراق می خواهیم که به اربیل، پایتخت دومشان بیایند و گفت‌وگوی فراگیری را با هدف دستیابی به توافق بر اساس منافع عالی کشور آغاز کنند؛ چراکه هیچ مشکلی وجود ندارد که با گفت‌وگو حل و فصل نشود.

عراق روز گذشته شاهد ناآرامی و تظاهرات حامیان جریان صدر در بغداد بود و معترضان با ورود به منطقه سبز بغداد وارد ساختمان پارلمان شدند و همین مساله منجر به تعویق جلسه پارلمان شد.

در روزهای اخیر بعد از انتخاب محمد شیاع السودانی، از سوی چارچوب هماهنگی شیعیان عراق (بجز جریان صدر) برای نامزدی نخست وزیری عراق، طرفداران مقتدی صدر در مخالفت با این نامزدی به خیابان‌ها آمده‌اند.

حامیان جریان صدر جمعه نیز چند دفتر جریان حکمت ملی و چارچوب هماهنگی شیعیان عراق را بستند.
https://mardomefarda.ir/vdci5waz.t1au32bcct.html
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین